×

Naukowcy odkryli szósty smak! To by wyjaśniało dlaczego tak kochamy pizzę.

Makaron, ziemniaki, ryż – to dzięki nim mamy dostęp do ogromnego wachlarzu potraw. Strach pomyśleć co byśmy zrobili bez węglowodanów! Przez długi czas sądzono, że za pomocą naszych kubków smakowych jesteśmy w stanie rozpoznać pięć podstawowych smaków – słony, słodki, kwaśny, gorzki i pikantny. Nowe badania pokazują jednak, że jest jeszcze jeden oparty właśnie o węglowodany.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Chemical Senses, zespół badaczy podkreśla, że zapomniano o węglowodanach, które często są bardzo ważnym czynnikiem naszej diety.

„Każda kultura ma główne źródło węglowodanów złożonych.” – tłumaczy kierujący badaniami Juyun Lim, profesor nauki o żywności i technologii na Oregon State University.

„Nowy smak” jest bogaty w skrobię. Jest ona złożonym węglowodanem, zbudowanym z wielu tysięcy cząstek glukozy połączonych w dużą sieć. Nasze ciała są w stanie rozbić te długie łańcuchy cukrowe na mniejsze dostarczając nam energii.

Anastasia Izofatova/Shutterstock

Anastasia Izofatova/Shutterstock

Uważano, że obecność skrobi wyczuwamy podczas żucia – enzymy znajdujące się ślinie rozkładają polimery dzięki czemu odczuwamy słodszy smak. W celu sprawdzenia tej tezy, podano ochotnikom wiele mieszanych roztworów węglowodanowych, po czym badani mieli za zadanie opisać smak. Zdecydowana większość opisała smak, który czuli jako „starchy”, co po przetłumaczeniu oznacza mączny albo prościej mówiąc skrobiowy.

„Azjaci powiedzieliby, że czują smak podobny do ryżu, biali ludzie opisywaliby go jako chlebowy albo makaronowy. To jak jedzenie mąki.” – mówi Juyun Lim.

Jak zauważają autorzy badania, z ewolucyjnego punktu widzenia, zdolność wyczuwania smaku skrobi jest uzasadniona. Dzięki niej możemy zidentyfikować produkty, które dostarczają nam energii. Czy tylko ja mam w tym ochotę na pyszną pizzę bogatą w skrobię?

 

Może Cię zainteresować