×

13-latka powiedziała rodzicom „dobranoc”. Rano znaleźli jej ciało powieszone na skakance

Był sobotni wieczór. 13-letnia Emilka z Lipnicy Dolnej na Podkarpaciu powiedziała swoim rodzicom dobranoc. Jeszcze wtedy nie wiedzieli, że rozmawiają ze swoją córką po raz ostatni. Kiedy następnego dnia wrócili z kościoła, dokonali przerażającego odkrycia. Nastolatka powiesiła się na skakance z dzieciństwa na strychu. Ojciec odciął sznur i zaczął reanimować Emilkę, ale na ratunek było już za późno – 13-latka nie żyła.

Nastolatka powiesiła się na skakance
Imgur

Nastolatka powiesiła się na skakance

Świat rodziców zawalił się w mgnieniu oka.

Córcia nie miała żadnego powodu, aby odbierać sobie życie – mówi zdruzgotana tym, co się stało, matka dziewczynki

Dzisiaj zarówno matka, jak i ojciec, zadają sobie tylko jedno pytanie: dlaczego? Dlaczego, skoro Emilka była wzorową uczennicą, nie miała żadnych kłopotów, wrogów, a gdyby ją coś trapiło, powiedziała by o wszystkim rodzicom – tak przynajmniej uważa matka tragicznie zmarłej 13-latki.

Nastolatka powiesiła się na skakance
Imgur

Fascynacja 13-latki i „gry” komputerowe. To ona ją zabiły?

Emilka fascynowała się literaturą fantasy. Była do tego stopnia inteligentnym i kreatywnym dzieckiem, że sama tworzyła opowiadania o tego typu tematyce.

Właśnie szukała zakończenia do swojej drugiej powieści – mówią rodzice

Rodzice zauważyli, że z powodu wakacji ich córka znacznie więcej czasu spędzała przed komputerem grając w gry. Czyżby miały coś wspólnego ze śmiercią ich dziecka?

Dopiero teraz dochodzą nas słuchy od rówieśników, że to były jakieś mroczne gry. Może ktoś ją w ten sposób manipulował. Może wprowadzał w stan dziwnej hipnozy i kazał np. wykonywać jakieś nieprawdopodobne zadania, np. zarzucić sobie pętlę. Na strych poszła razem z komórką – mówi ojciec

Podejrzenia rodziców zaczął teraz wzbudzać również fakt, że Emilka jakiś czas temu zaczęła zbliżać się do psa, choć wcześniej bardzo się go bała. Pytanie tylko, czy robiła to dobrowolnie? A może ktoś jej kazał? Odpowiedź na to pytanie wciąż nie jest znana. Prokuratura prowadzi śledztwo. W tym celu zabrała komputer i telefon zmarłej nastolatki do badań.

Śledztwo prowadzimy w kierunku nakłaniania nieletniej do samobójstwa. Gromadzimy dowody – zaznacza Kazimierz Łaba, szef Prokuratury Rejonowej w Jaśle

Chcemy poznać prawdę. To nigdy nie da nam spokoju – mówią rodzice zmarłej Emilki

Nastolatka powiesiła się na skakance
Imgur

Dzieci przed komputerami

Głos w tej sprawie zabrał psychoterapeuta doktor Ireneusz Siudem. Jego zdaniem wielogorzinne korzystanie z komputera przez dzieci może być dla nich bardzo niebezpieczne – szczególnie, kiedy najmłodsi wchodzą w okres dojrzewania.

Głośno było o przypadkach gry internetowej, w której ktoś wydawał dziwne polecenia, doprowadzając nieletnich uczestników do samookaleczeń, czy samobójstwa. Te przypadki były jednak bardziej faktem medialnym i nie znalazły swojego potwierdzenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że wielogodzinne korzystanie przez młodego człowieka z komputera może być dla niego bardzo groźne i prowadzić do wielu zaburzeń. Dlatego tak bardzo ważna jest ze strony opiekunów kontrola treści i wprowadzanie limitów

To tutaj Emilka spędzała większość czasu ostatnich dni swojego zycia.

Nastolatka powiesiła się na skakance
Imgur

Nie bądźmy obojętni

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zachowuje się inaczej niż dotychczas, a to, co robi, staje się dla Ciebie niepokojące, reaguj. Każdy w tym przypadku może liczyć na pomoc. Wystarczy zgłosić się do Ośrodków Interwencji Kryzysowej, które mieszczą się w każdym mieście. Pomoc jest bezpłatna. Nie musisz mieć nawet ubezpieczenia. To samo tyczy się Ciebie. Kolejnym rozwiązaniem jest szpital psychiatrycznym – również nie potrzebne jest tutaj ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak wolisz poprosić o pomoc z domu, zadzwoń pod bezpłatny kryzysowy telefon zaufania. Dla młodzieży jest to czynny codziennie w godzinach 12:00-02:00 numer 116 111, a dla dorosłych 800 70 22 22 lub strona liniawsparcia.pl.

Odważ się i zacznij działać zanim będzie za późno.

Może Cię zainteresować