×

IMGW ostrzega przed dużymi mrozami. Miejscami temperatura spadnie do -20°C!

Nareszcie nadchodzi zima. Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń, że w najbliższych dniach w Polsce nastąpi diametralna zmiana aury. Czekają nas siarczyste mrozy i opady śniegu.

Spóźniona zima

Od wielu tygodni w całej Polsce trwają oczekiwania na śnieg. Ferie zimowe już prawie dobiegły końca, a większość województw w tym czasie nie zanotowała nawet najmniejszych opadów. Już w listopadzie meteorolodzy zapowiadali nadejście ochłodzenia. Ostatecznie jednak, pogoda w listopadzie i grudniu okazała się uboga w opady śniegu. Teraz IMGW zapewnia, że w ciągu najbliższych dni aura zmieni się nie do poznania. Wystąpią opady śniegu, które momentami mogą być bardzo intensywne. Zgodnie z zapowiedziami „TVN Meteo”, zima nadejdzie w czwartek 14 stycznia. Temperatury na kilka dni spadną nawet do -20 stopni Celsjusza.

Od 11 do 17 stycznia 2021 roku mogą wystąpić opady śniegu, które chwilami będą dość obfite. W tym tygodniu w kotlinach karpackich temperatury mogą spaść nawet do -18 stopni Celsjusza. Nad kraj zacznie napływać znad Rosji chłodne powietrze. Od 11 do 13 stycznia 2021 w całej Polsce pogoda będzie podobna. W dzień temperatury będą oscylować wokół 0 stopni Celsjusza. Nad morzem będzie nieco cieplej. Temperatura wyniesie tam nawet 4 stopnie.

Nareszcie nadchodzi zima

Najbliższe noce będą bardzo mroźne. Na południu kraju termometry wskażą około -10 stopni Celsjusza. W kotlinach karpackich może być nawet -18 stopni Celsjusza. Już jutro w przeważającej części Polski temperatury spadną poniżej 0 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura może być jednak dużo niższa, ponieważ będzie wiał umiarkowany lub porywisty wiatr. Mokre opady zaczną zamarzać na nawierzchni dróg i chodników. Może być bardzo ślisko, dlatego koniecznie należy zachować ostrożność.

Od 14 do 17 stycznia nastąpi ochłodzenie. Na niebie wystąpi zachmurzenie. Co jakiś czas mogą wystąpić opady śniegu. Tylko nad morzem spadnie deszcz ze śniegiem. Nocą z czwartku na piątek we wschodnich i południowych regionach Polski temperatura spadnie do -10 stopni Celsjusza. Kolejne noce będą jeszcze chłodniejsze. Wzdłuż wschodniej granicy temperatury wyniosą nawet -16 stopni Celsjusza. Z kolei w kotlinach karpackich będzie do -20 stopni Celsjusza.

Jak długo potrwa zima?

Z prognoz synoptyków wynika, że poza obszarami nadmorskimi mroźna aura będzie występować także w ciągu dnia. Na wschodzie kraju temperatura wyniesie między -9 a -4 stopni Celsjusza. W zachodnich regionach będzie znacznie cieplej. Temperatura będzie się tam wahać między -4 a -1 stopnia Celsjusza. Jak zapowiadają prognozy pogody „TVN Meteo”, kolejne dni również będą bardzo chłodne. Aż do 24 stycznia w całej Polsce będzie panować zima. We wschodnich regionach temperatura wyniesie wtedy -6, – 7 stopni. Na zachodzie będzie około -1, -2 stopnie Celsjusza.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować