×

9-latka poparzona napalmem krzyczy z bólu. 48 lat później jest nie do poznania

„Napalm girl” to dziewczynka, która przed laty stała się symbolem wojny w Wietnamie. Zdjęcie, przedstawiające jak biegnie naga, krzycząc z bólu ujrzał cały świat. Jak dziś wygląda postać ze zdjęcia?

Horror wojny

48 lat temu świat usłyszał o Kim Phuc za sprawą przerażającego zdjęcia, na którym 9-letnia dziewczynka poparzona napalmem biegnie naga wiejską drogą. Fotografia z czasem stała się jednym z najbardziej wstrząsających świadectw brutalności wojny w Wietnamie. Publikacja zdjęcia poskutkowała wybuchem antywojennych protestów na całym świecie.

Autor zdjęcia Nick Ut, chwilę po sfotografowaniu piekła wojny, zabrał Kim oraz inne dzieci do kliniki w Sajgonie. Po powrocie do zdrowia, komunistyczny reżim w Wietnamie chciał wykorzystać Kim do celów propagandowych, jednak w 1992 r. kobieta opuściła Wietnam. Podczas lotu z Kuby do Rosji Kim Phuc wraz z mężem wysiadła z samolotu w trakcie międzylądowania w Kanadzie i tam otrzymała azyl. 40 lat później dorosła już Kim oświadczyła, że zamierza usunąć blizny. Wyznała dziennikarzom „Guardiana” w 2015 r., że było to jej największe marzenie.

Przez wszystkie te lata marzyłam, że nie mam już blizn i nie czuję bólu. Tak wyobrażałam sobie niebo. Teraz mój raj może stać się rzeczywistością.

„Napalm girl”

Pięć lat później Phuc otrzymała obywatelstwo kanadyjskie. W oparciu o własne doświadczenie życiowe, Wietnamka założyła fundację, która działa do dziś i udziela opieki medycznej oraz psychologicznej dzieciom poszkodowanym przez wojnę. Kim Phuc jest laureatką międzynarodowej Pokojowej Nagrody Drezdeńskiej. Jest także ambasadorką Dobrej Woli Unesco. W jednym z wywiadów kobieta wspominała, że w chwili publikacji historycznego dziś zdjęcia, bardzo się go wstydziła. Nie podobało jej się, jak na nim wygląda.

Tak, bardzo dobrze pamiętam. To było po tym, jak wróciłam ze szpitala do domu. Bardzo się wtedy wstydziłam. Raziło mnie, że na zdjęciu byłam naga, gdy moi bracia i kuzyni byli ubrani. Miałam tak brzydką zrozpaczoną twarz i płakałam… Nie lubiłam tego zdjęcia, dla mnie było ono wstrętne.

Co ciekawe, imię 55-letniej dziś kobiety oznacza „Złote szczęście”. Prywatnie Kim jest szczęśliwą mamą.

Fotografie: Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij