×

Najwyższa góra w Polsce jest imponująca. Wiesz jaką ma wysokość?

Najwyższa góra w Polsce jest częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Jednak nie w całości znajduje się w naszym kraju.

Jaka jest najwyższa góra w Polsce?

Na terenie naszego kraju mamy trzy łańcuchy górskie i każdy jest wyjątkowy. Góry Świętokrzyskie choć nie są imponujące względem wysokości, skrywają w sobie prehistoryczne zagadki. Odkryto tam wiele wymarłych zwierząt i jest to cenione stanowisko paleontologiczne. Sudety leżą w obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech. Ich niewielki fragment znajduje się również w Niemczech.

W Polsce najwyższymi górami są Tatry i stanowią naturalną granicę pomiędzy nami a Słowacją. Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach o wysokości 2655 m n.p.m. Jednocześnie jest on także najwyższym szczytem Karpat oraz Słowacji. W 1997 roku zamontowano na jego szczycie stalowy krzyż.

Ile metrów ma najwyższa góra w Polsce?

W Polsce najwyższym szczytem są Rysy. Ten masyw górski posiada trzy wierzchołki i ten znajdujący się w północno-zachodniej części jest najwyższy. Jego wysokość wynosi 2499 m.n.p.m. Rysy pod względem bioróżnorodności są bardzo wyjątkowe i wbrew pozorom występuje tam wiele zwierząt.

Turyści mogą spotkać górskie kozice, które nie obawiają się wspinaczki. Częstym widokiem są także świstaki. Te niezwykłe gryzonie zamieszkują południowe zbocza. Według doniesień na sam szczyt Rysów dostają się także lisy w poszukiwaniu pożywienia.

Na terenie tych gór rosną również liczne rośliny, a wiele z nich występuje wyłącznie w tym regionie. Do tych gatunków należą: ukwap karpacki, skalnica odgiętolistna i wiechlina tatrzańska.

Sławne osoby na Rysach

Niewiele osób wie, że Rysy zostały zdobyte przez Włodzimierza Lenina. Przywódca bolszewickiej rewolucji stanął na szczycie w 1913 roku. Od tego czasu pojawiały się tam tabliczki upamiętniające jego wizytę. Wielokrotnie je niszczono i naprawiano, dopóki ta nie wylądowała w przepaści. Dokonał tego Stefan Niesiołowski wraz z kolegą z Benedyktem Czumą (istnieją jednak teorie, że kolegą tym był Wojciech Majda).

Były poseł PO był wówczas konspiracji i jak opowiedział w wywiadzie dla Onetu:

Wszedłem z kolegą na Rysy i zrzuciłem z nich pamiątkową tablicę. Taką wielką jak okno, mosiężną. Po słowacku było na niej napisane, że w tym miejscu na szczyt wspiął się sam Włodzimierz Iljicz. No, to wzięliśmy i zrzuciliśmy. Leciała w dół aż miło. Zresztą, mało brakowało, a my też byśmy polecieli. (…) To był rok 1968, jesień. Padał lodowaty deszcz, było ciemno, a my leźliśmy w góry, bo czuliśmy, że mamy zadanie do wykonania. I udało się, ale do dziś, jak słyszę, że ktoś zginął w Tatrach, to sobie tę akcję przypominam.

Za czasów PRL-u organizowano tam też rajdy im. Lenina, jednak nie wszyscy odwiedzający góry się z tym afiszowali.

Na Rysy dotarli również w 1899 roku Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie. Z innych sławnych osób, które zwiedzały Tatry można wymienić Jana Matejkę. Nie miał on jednak szczęścia do pogody i według historyków sztuki, to dlatego w jego twórczości brakuje motywów tatrzańskich.

Źródła: www.e-horyzont.pl, pl.wikipedia.org, plus.gazetakrakowska.pl, www.zakopaneapartamenty.net.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować