×

Największy pies świata Zeus trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Ile ważył?

Największy pies na świecie miał na imię Zeus. Do Księgi Rekordów Guinnessa trafił w 2012 roku jako najwyższy pies świata. Zeus był następcą słynnego Gianta George’a. Poznajcie jego historię.

Największy pies na świecie

Zeus mieszkał ze swymi właścicielami Denise i Kevinem Doorlag w miejscowości Kalamazoo w stanie Michigan, USA. W 2012 r. został uznany najwyższym psem świata i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Tym samym zdetronizował on innego doga niemieckiego o imieniu Giant George.

Właściciele Denise i Kevin byli zaskoczeni, gdy ich podopieczny trafił do księgi rekordów. A jeszcze bardziej ekscytowało to ich dzieci.

Zeus był nie tylko rekordzistą, ale pracował także jako terapeuta. Wraz ze swoimi opiekunami odwiedzał okoliczne szpitale i szkoły. Opiekunowie największego psa na świecie ze śmiechem wspominają, że maluchy często pytały, czy to pies, czy może kucyk. Denise powiedziała, że „dzieciaki najchętniej założyłyby mu siodło i jeździły na nim całymi dniami”.

Przez pięć lat swego życia przyniósł wiele radości chorym i dzieciom. Reakcje przypadkowych osób, które spotykały Zeusa podczas spaceru bywały różne, jednak w większości pozytywne.

Jakiej rasy jest największy pies na świecie?

Zeus jest dogiem niemieckich. Ta rasa ma niezwykle długą historię, która sięga aż do starożytności. Ich przodkami są prawdopodobnie masywne dogi tybetańskie. Były to potężne czworonogi, które wykorzystywano jako zwierzęta bojowe.

Już w na początku naszej ery, grecki geograf i podróżnik Strabon opisywał masywne psy, które kupowali Celtowie. Ich wygląd przypominał dogi i były to stworzenia pomagające w wojnie oraz pilnujące karawan.

Ostatecznie dog niemiecki został wyhodowany przez niemieckich kynologów. Skrzyżowano charta z psami myśliwskimi, co uformowało ostateczny wygląd tej rasy. Osadzone na długich nogach potężne czworonogi zostały zaprezentowane po raz pierwszy w trakcie wystawy w 1880 roku w Berlinie. Oficjalnie zatwierdzono tę rasę w 1888 roku rejestrując ją jako Dog Niemiecki.

Pomimo dużej wysokości te psy nie należą do rekordzistów, jeśli chodzi o wagę. Męski osobnik osiąga wagę do 54 kilogramów, zaś suki są lżejsze i ważą do 46 kilogramów. Ich wysokość w kłębie dochodzi do 90 centymetrów.

Groźna aparycja nie odzwierciedla ich charakteru. Są to psy rodzinne, które bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. To idealni stróżowie oraz obrońcy, którzy wobec obcych wykazują się nieufnością, bez zbędnej agresji. Dogi Niemieckie są jednak wrażliwe na warunki atmosferyczne i należy bardzo pilnować ich stanu zdrowia.

Jak wygląda największy pies świata?

Zeus trafił do swoich właścicieli, gdy był zaledwie niewielką kulką czarnej sierści. Jednak wraz z dorastaniem, osiągał rozmiary znacznie większe niż przeciętny dog niemiecki. Gdy trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, Zeus mierzył 111,8 cm w kłębie, a gdy stanął na tylnych łapach osiągał aż 2,26 metry wysokości. W ten sposób spoglądał z góry nie tylko na inne psy, ale także na swoich właścicieli.

Pies pomimo dużego wzrostu, wcale nie ważył dużo. Jego waga osiągnęła 70,3 kg, czyli o wiele mniej, niż poprzedni rekordzista Giant George, który w chwili przyznania rekordu ważył 111 kg. Zeus zjadał codziennie 12 misek jedzenia, czyli ponad 13 kg na dwa tygodnie. Jak wspomina właścicielka, musieli oni uważać na swoje nogi, bo kiedy Zeus przypadkowo kogoś nadepnął, od razu wyskakiwały siniaki.

Właściciele Zeusa zgodnie przyznają, że największy pies na świecie był kochany i codziennie dawał domownikom wiele radości. Zwłaszcza, kiedy chował się za ich nogami, gdy mniejsze zwierzaki go obszczekiwały. Nie zdawał sobie po prostu sprawy z tego, jaką ma nad nimi przewagę.

Jedyną niedogodnością, z jaką musieli się na co dzień mierzyć opiekunowie Zeusa, to koszty związane z jego utrzymaniem: jedzenie, opieka lekarska i transport. Zakupili oni nawet specjalnego minivana, aby największy pies na świecie mógł się do niego zmieścić.

Niestety psy dużych ras ze względu na swą budowę żyją dość krótko, bo 6-8 lat. Tak też jest w wypadku dogów niemieckich. Zeus żył jeszcze krócej. Odszedł w 2014 roku.

Źródła: biurorekordow.pl, www.psy.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij