×

Największy pająk na świecie – jak wygląda i gdzie można go spotkać?

Największy pająk na świecie został odnaleziony w tropikalnych lasach deszczowych. Jego wygląd oraz rozmiar przeraziłby każdego, nie tylko cierpiących na arachnofobię!

Największy pająk w historii

Badanie prehistorycznej historii Ziemi należy do jednego z najtrudniejszych działań naukowych. Paleontolodzy niejednokrotnie muszą spekulować, domyślać się bądź zgadywać. Odnajdywanie poszczególnych skamieniałości często jest początkiem wieloletnich badań. Przypomina to układanie puzzli, które ktoś rozsypał na ogromnym obszarze i obrazek podglądowy.

Przez taki właśnie błąd źle zaklasyfikowano Megarachne, którego początkowo określono jako największego pająka w historii. W 1980 roku paleontolog Mario Hunicken ogłosił, że znalazł na terenie Argentyny skamielinę sprzed 300 mln lat i uznał, że to szczątki największego pająka, jaki kiedykolwiek żył na Ziemi. Rozmiar robił wrażenie, bowiem stworzenie miało długość około 34 cm, a rozpiętość odnóży sięgała 50 cm.

Nadano mu nazwę Megarachne servinei, a status największego (a więc i najstraszniejszego) pająka wszech czasów sprawił, że muzea chętnie uwzględniają jego rekonstrukcje w swoich ekspozycjach. Oryginalna skamieniałość została zamknięta w skarbcu jednego z muzeów na długie lata. Dopiero w 2005 r. paleontolodzy mogli je dokładnie przebadać.

Okazało się, że Megarachne nie należało do pająków, ale do pokrewnej grupy wymarłych stawonogów zwanych eurypteridami, bardziej znanymi jako „skorpiony morskie”. Te zwierzęta żyły w morzach i oceanach przez miliony lat i faktycznie osiągały spore rozmiary. Rekordzista Jaekelopterus osiągał prawie 3 metry długości!

Największy pająk — gdzie się znajduje?

Obecnie największym dotychczas odkrytym pająkiem w historii jest Ptasznik Goliat. Ten potężny stawonóg występuje w lasach tropikalnych Brazylii, Gujanie Francuskiej oraz Wenezueli. Osobniki osiągają wagę prawie 200 gramów, co w przypadków istot nie posiadających szkieletu jest sporym osiągnięciem! Rozpiętość ich odnóży wynosi 24 do 28 centymetrów i są to bezapelacyjnie największe pająki świata.

Pomimo groźnego wyglądu są bardzo popularnym gatunkiem hodowanym w niewoli. Nie można ich zaliczyć do najprostszych pająków terrarystycznych, ale ich utrzymanie nie należy także do najtrudniejszych. Posiadają w swoich szczękoczułkach potężne 2,5-centymetrowe zęby jadowe zdolne przebić ubranie a nawet paznokieć. Jednakże ich jad nie należy do najsilniejszych.

Ośmionożny łowca dzięki swojemu rozmiarowi bez problemu utrzymuje swoją ofiarę, a jad (razem z sokami trawiennymi) powoli zabija zdobycz. W przypadku ukąszenia takiego pająka mogą pojawić się nudności, zawroty głowy czy wymioty, ale nie jest on niebezpieczny dla człowieka. Ptasznik ostrzega przed atakiem sycząc i unosząc swoje przednie kończyny.

Największy pająk świata — rekord Guinnessa

Rekordzista został odnaleziony w Wenezueli w kwietniu 1965 roku. Była to samica ptasznika goliata, której rozpiętość odnóży miała 28 centymetrów! To wystarczająco dużo, aby zakryć cały talerz obiadowy. Jest to wciąż niepobity rekord, a wielu pasjonatom pająków marzy się wyhodować większego przedstawiciela tego gatunku.

Jeśli chodzi o nasz kraj, to największy pająk w Polsce osiąga 8 centymetrów długości. Nazywa się Bagnik Nadwodny i jak wskazuje jego nazwa występuję głównie na podmokłych terenach. Ten niezwykły stawonóg wykazuje świetnie umiejętności pływania oraz nurkowania! Obok niego możemy pochwalić się wyjątkowym pająkiem Topikiem. Jest to jedyny gatunek pająka na całym świecie, który spędza całe swoje życie pod wodą.

Największy pająk na świecie robi wrażenie, prawda?

Źródła: www.nationalgeographic.com, facet.onet.pl, www.guinnessworldrecords.com, natura.wm.pl, nauka.rocks
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować