×

Największa truskawka świata. Nie uwierzysz, ile ważył jeden owoc!

Największa truskawka świata nie została wyhodowana w Polsce, chociaż nasz kraj szczyci się wyjątkowymi odmianami. Jednak polska rywalka niewiele ustępuje japońskiemu gigantowi. Sprawdź, ile ważą najokazalsze owoce na świecie.

Dobroczynne właściwości truskawki

Największa truskawka świata nie wyrosła w Polsce, co może zaskakiwać, bo nasz kraj jest szczególnie dumny z wyjątkowo słodkich i dorodnych odmian truskawki. Właśnie trwa na nie sezon.

Te apetycznie wyglądające owoce są cenione ze względu na walory smakowe, szerokie zastosowanie kulinarne oraz dobroczynny wpływ na zdrowie. Zawarte w nich pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii i poprawiają trawienie. Jedna szklanka truskawek pokrywa 120 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C u dorosłego człowieka. Badania wykazały, że dzięki dużej zawartości witaminy C i kwasu elagowego, truskawki wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

A właściwie należałoby zacząć od tego, że truskawka oficjalnie nazywa się trochę inaczej. Jej nazwa systematyczna brzmi: poziomka truskawka, a sama roślina jest mieszańcem dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych.

Największa truskawka świata

Polska szczyci się wieloma wyjątkowo smacznymi, słodkimi, a także urodziwymi odmianami truskawki. Jednak pod względem wielkości tych owoców ustępujemy przynajmniej dwóm krajom. Przez 32 lata za największą i najcięższą truskawkę świata uważano owoc wyhodowany w Kent w Wielkiej Brytanii, co potwierdzał wpis w Księdze Rekordów Guinessa. Brytyjska truskawka ważyła 231 gramów.

W 2015 roku musiała jednak ustąpić pierwszeństwa truskawce z Japonii. Znalazł ją na swoje plantacji Koji Nakao z miasta Fukuoka. Okaz ważył 250 gramów. Największa truskawka świata miała 12 cm długości, 8 cm wysokości, a jej obwód w najszerszym miejscu wyniósł 30 cm. Czyli mniej więcej tyle, co ludzka pięść.

Nowa rekordzistka nie wygląda jednak najlepiej. Nie przypomina zgrabnego owocu z łubianek tylko raczej podejrzanego mutanta. I tym w gruncie rzeczy była. Jak się okazało, dziwny kształt megatruskawki był wynikiem zrośnięcia się kilku owoców.

Jeśli chodzi o smak największej truskawki świata to dysponujemy tylko jedną opinią i to niewykluczone, że stronniczą. Megatruskawkę zjadła bowiem córka japońskiego hodowcy. Powiedziała potem, że owoc był wyjątkowo smaczny i słodki, no ale z drugiej strony co miała powiedzieć..?

Największa truskawka w Polsce

Nasz kraj może, jak na razie, poszczycić się trzecią największą truskawką świata. Jednak z nich została znaleziona w miejscowości Leokadiów w gminie Puławy. Ważyła 214 gramów, czyli o 36 gramów mniej niż aktualna rekordzistka Księgi Guinessa i zaledwie 17 gramów mniej niż truskawka brytyjska.

Co ciekawe, aktualna największa truskawka w Polsce została wyhodowana przez rolnika z Lublińca. Osiągając wagę 0,224 kilograma, pobiła dotychczasowy polski rekord.

największa truskawka w polsce
Twitter

Nie wolno więc tracić nadziei na wyhodowanie w naszym kraju nowej największej truskawki świata, która potwierdzi, że Polska jest truskawkową potęgą. Na razie jednak cieszmy się pełnią sezonu, chociaż ceny nas w tym roku nie rozpieszczają. Mimo to warto zafundować sobie porcję tych zdrowych, niskokalorycznych i przepysznych owoców z cukrem i śmietaną lub w wersji dietetycznej: z jogurtem i słodzikiem.

Źródła: www.guinnessworldrecords.com, www.fakt.pl, www.youtube.com
Fotografie: GuinessWorldRecords (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij