×

Jest najstarszą kobietą w Polsce. Jej zacny wiek robi ogromne wrażenie

Zastanawialiście się kiedykolwiek, ile lat może mieć najstarsza kobieta w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udzielił we wtorek Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Okazuje się, że najstarszą obywatelką Polski jest pani Tekla Juniewicz. Kobieta skończyła… 113 lat! Jakby tego było mało, jest również siódmą najstarszą osobą w Europie i dwudziestą pierwszą z kolei najdłużej żyjącą osobą na świecie.

Najstarsza kobieta w Polsce skończyła 113 lat

Pani Tekla Juniewicz 10 czerwca obchodziła swoje 113. urodziny. Z tej okazji w Gliwicach odwiedził ją wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który postanowił osobiście złożyć jubilatce życzenia. Podczas spotkania elegancko ubrana kobieta zapewniała, że „czuje się świetnie”. Nawiązała także do swojej młodości, którą z resztą doskonale pamięta.

Jak byłam młoda, to miałam duże powodzenie. Wszystko załatwiłam, nawet trudne sprawy – opowiadała pani Tekla

Najstarsza kobieta w Polsce

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Urzędnik miał ze sobą list od premiera Mateusza Morawieckiego, który osobiście przekazał najstarszej kobiecie w Polsce. W wiadomości czytamy:

Za Panią ponad wiek polskiej historii i piękna życiowa droga związana z dziejami naszej Ojczyzny. Takie życie to skarbnica wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków. Cieszę się, że wciąż pozostaje Pani w dobrym zdrowiu i dzieli się Pani swym doświadczeniem, które jest dla nas drogocennym dziedzictwem

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

113-latka ma wspaniałą, kochającą rodzinę

Pani Tekla nie mieszka sama. Opiekują się nią wnuki, Anna i Adam Stachowscy, którzy od zawsze mówili o babci w samych superlatywach.

Babcia jest niesamowita. I nadal bardzo żywotna – powiedziała pani Anna

Babcia na wszystko zwraca uwagę i nadal ma swoje zdanie. Jak ubiorę czerwoną koszulkę, to potrafi mi powiedzieć, że jej jest do twarzy w takim kolorze, ale nie mnie. Nie lubi, jak panowie chodzą w czerwonych czy różowych koszulach – dodał Adam Stachowski

Babci od zeszłego roku towarzyszy również kot Gustaw. Mimo tego, że zwierzak jest cały czarny, z pewnością nie przynosi kobiecie pecha, a wręcz przeciwnie.

Miała być Malwina, ale dopiero weterynarz uświadomił mi, że to kot, nie kotka. Gustaw jest prezentem dla babci na jej 112 urodziny. Gdy zachorowała i musiała leżeć w łóżku, kociak leżał na jej piersi cały czas. Babcia go głaskała, a kiedy już nie miała siły, zwierzak sadowił się w jej nogach – wspominała pani Anna

Najstarsza kobieta w Polsce

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

W wolnych chwilach

Pani Tekla bardzo chętnie ogląda telewizję, a w szczególności programy publicystyczne i wiadomości. Lubiła kino, grę w karty, uprawiała ogródek. Lubiła też towarzystwo i podróże, bardzo dużo czytała. Mimo swojego wieku wciąż jest ciekawa świata i tego, co się na nim dzieje. Jak twierdzi jej wnuk, „potrafi rzucić nawet celną ripostę dyskutującym na szklanym ekranie politykom”. To najlepszy dowód na to, że 113-latka wciąż potrafi logicznie myśleć i ma bardzo dobry kontakt z otaczającym ją światem.

Życie najstarszej kobiety w Polsce i tajemnica długowieczności

113-latka przyszła na świat w miejscowości Krupsko, która mieści się niedaleko Lwowa. Kiedy wyszła za mąż za 20 lat starszego mężczyznę, podjęła się prowadzenia domu i opieki nad dwiema córkami. Na życie zarabiał jej mąż, który był w kadrze zarządzającej kopalnią w Borysławiu.

Wnuczka pani Tekli wspomina, że babcia zawsze jadła to, na co miała ochotę. Praktycznie zawsze jadła jednak tłusto: smażyła na smalcu, używała pełnotłustego sera, majonezu i dużo jaj. Tajemnicy długowieczności należy się jednak doszukiwać prawdopodobnie gdzieś indziej. 113-latka nigdy bowiem nie wracała do przeszłości i nie rozpamiętywała tego, kto jej co złego zrobił. Zawsze starała się odcinać od stresu i złych emocji.

Pani Tekla jest najstarszą mieszkanką Polski, siódmą najstarszą osobą w Europie i dwudziestą pierwszą z kolei najdłużej żyjącą osobą na świecie.

Może Cię zainteresować

zamknij