×

Najnowszy sondaż wyborczy. Coraz mniejsze poparcie dla Andrzeja Dudy

Najnowszy sondaż wyborczy. Do wyborów prezydenckich został już tylko tydzień. Wydaje się niemal pewne, że wyścig o urząd prezydenta RP nie rozstrzygnie się w I turze. Jak najprawdopodobniej będzie wyglądać rozkład głosów?

Najnowszy sondaż wyborczy

Z nowego sondażu prezydenckiego wynika, że tylko zwolennicy Krzysztofa Bosaka zdecydują się oddać głos na Andrzeja Dudę w II turze wyborów. Zgodnie z badaniami Pollster pozostałe elektoraty najprawdopodobniej oddadzą głos na Rafała Trzaskowskiego, który obecnie może liczyć na około 32 procent głosów.

Jeżeli w II turze wyborów prezydenckich znajdą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski to wszystko wskazuje na to, że przeważająca większość osób, które w I turze oddadzą głosy na pozostałych kandydatów zdecyduje się zagłosować na obecnego prezydenta Warszawy.

II tura wyborów

74 procent wyborców Szymona Hołowni deklaruje, że w II turze odda głos na Trzaskowskiego, 17 procent chce zagłosować na Andrzeja Dudę, 5 procent jest jeszcze niezdecydowane, a 4 procent najchętniej nie głosowałoby wcale.

Z kolei wyborcy Władysława Kosiniaka-Kamysza w 63 procentach zagłosują na Trzaskowskiego, a w 17 procentach na Dudę. Niezdecydowanych jest 13 procent. 7 procent zrezygnuje z oddania głosu.

Większość sympatyków Roberta Biedronia, bo aż 85 procent zagłosuje na kandydata KO, a tylko 7 procent na Andrzeja Dudę. 1 procent wciąż się waha, a brak głosu zadeklarowało 7 procent.

Wyłącznie wśród wyborców Krzysztofa Bosaka Duda może liczyć na przewagę wsparcia. 49 procent głosujących na posła Konfederacji opowie się w II turze za Andrzejem Dudą, a 19 procent wybierze Trzaskowskiego. Niezdecydowanych jest 16 procent i tyle samo nie odda głosu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 16-17 czerwca na próbie 1 047 dorosłych Polaków.

Walka o głosy

Specjaliści uważają, że taki rozkład procentowy może skłonić Andrzeja Dudę do podjęcia działań mających na celu przekonanie do siebie elektoratu Krzysztofa Bosaka. Dr Sebastian Gajewski (32 l.) z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego uważa, że jest to konieczność dla kandydata PiS.

Wydaje się, ze Andrzej Duda nie ma innego wyjścia. Mimo konserwatywnego rysu Konfederacji, część wyborców Krzysztofa Bosaka rozważa głosowanie na Rafała Trzaskowskiego. To właśnie ci wyborcy mogą przesądzić o wyniku wyborów i dlatego spodziewam się, że Andrzej Duda będzie starał się zrobić wyraźny ukłon w stronę tych wyborców.

Ekspert uważa, że Andrzej Duda przekonując do siebie wyborców będzie starał się skupić na liberalnych propozycjach gospodarczych proponowanych przez Konfederację, ponieważ kwestie światopoglądowe niejako wyczerpały się. Są one bowiem niemal identyczne w przypadku PiS i partii Krzysztofa Bosaka.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować