×

Najnowszy sondaż prezydencki 2020. Jeden z kandydatów ma sporą przewagę

Najnowszy sondaż prezydencki 2020. Już 12 lipca Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Dotychczasowe sondaże udowadniały, że absolutnie wszystko może się wydarzyć. Ostatnie badania pokazują natomiast, że szala zwycięstwa wyraźnie przechyla się na stronę jednego z kandydatów.

Walka o głosy niezdecydowanych

43,5 proc. poparcia dla walczącego o reelekcję Andrzeja Dudy i 30,5 proc. głosów dla Rafała Trzaskowskiego – takim wynikiem zakończyła się I tura wyborów prezydenckich 2020. Chociaż ci dwaj kandydaci zebrali zdecydowaną większość głosów, na tym walka przecież się nie kończy.

Do zdobycia nadal pozostaje ponad 13 proc. głosów wyborców Szymona Hołowni, ok. 7 proc. Krzysztofa Bosaka i kilka proc. głosów oddanych na pozostałych kandydatów. Jest o co się bić, bo to te głosy zdecydują o rozstrzygnięciu II tury. Pozostaje również kwestia zachęcenia tych, którzy nie zagłosowali w I turze wyborów prezydenckich, chociaż tegoroczna frekwencja była rekordowa – zagłosowało ponad 64 proc. uprawnionych obywateli.

Szymon Hołownia zdradził już, że swój głos odda na Rafała Trzaskowskiego, podkreślając jednocześnie, że nie chce narzucać swoim wyborcom, na kogo mają głosować. Wiadomo, że na Trzaskowskiego zagłosują również wyborcy Roberta Biedronia. A co z pozostałymi?

Najnowszy sondaż prezydencki 2020

W większości sondaży kandydaci Koalicji Obywatelskiej i Zjednoczonej Prawicy, idą niemal łeb w łeb. Inne rezultaty pokazuje najnowszy sondaż pracowni Social Changes, przeprowadzony na zlecenie portalu wPolityce.pl. Wynika z niego, że jeden z kandydatów ma znaczącą przewagę nad rywalem.

Tym szczęśliwcem jest, a raczej może być, starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Ponad połowa – aż 53 proc. ankietowanych odpowiedziała, że zagłosuje właśnie na niego.

Rafał Trzaskowski otrzymałby natomiast poparcie 47 proc. głosujących. To oznacza, że Andrzej Duda zyskał sporą przewagę nad politycznym rywalem.

Jak wynika z sondażu, w II turze do urn ponownie wybierze się ponad 60 proc. uprawnionych osób. Przy czym 51 proc. to osoby zdecydowane, a pozostałe wybrały odpowiedź „raczej tak”.

24 proc. ankietowanych odpowiedziało natomiast, że nie ma zamiaru głosować w II turze – 13 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 11 proc. – „raczej nie”. Być może Trzaskowskiemu i Dudzie uda się jednak zachęcić tę ostatnią grupę.

Osoby, które nie są jeszcze zdecydowane co do tego, czy pójść na wybory, a także na kogo oddać swój głos, mogą namieszać w ostatecznym rozrachunku.

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować