×

„To mogło zatruć wodę w Odrze”! Pani Minister podała najnowsze wyniki badań

Najnowsze wyniki badań wody z Odry! Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ujawniła, co mogło zatruć wodę w Odrze. Według ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego badania wskazują na obecność w wodzie mikroorganizmów – złotych alg. Czym one właściwie są?

Najnowsze wyniki badań wody z Odry. Co zatruło rzekę?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa opublikowała na Twitterze wpis, w którym ujawniła najnowsze wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg). Ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże. Nie są szkodliwe dla człowieka

– napisała Pani Minister

Ponadto dodała, że już „wkrótce” opinia publiczna pozna więcej informacji w tej sprawie.

Złote algi zatruły wodę w Odrze?

Jak się okazuje, bardzo podobne wyniki analiz opublikowali też Niemcy. Według niemieckiego portalu rbb24, badacze z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza podejrzewają, że za masowym śnięciem ryb w Odrze prawdopodobnie stoi niezidentyfikowany dotąd gatunek toksycznych alg. Kolejny ekspert – dr Magdalena Cubała-Kucharska sądzi, że winne są inne mikroorganizmy, a mianowicie bruzdnice (Dinoflagellata).

Przypomnijmy, że złote algi, czyli Prymnesium parvum, są mikroskopijnym gatunkiem alg, które żyją w szerokim zakresie temperatur wody i zasolenia.

Jednak jak twierdzą niektórzy kontakt z wodą z Odry nie zostaje bez konsekwencji. Głośno jest o osobach, które po zetknięciu się ze skażoną wodą mają problemy ze skórą. Jak na przykład kobieta, która wyciągnęła psa z Odry.

Źródła: twitter.com, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij