×

Koronawirus w Polsce. Padł nowy rekord – mamy najmłodszą ofiarę Covid-19

Najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu poinformowała wczoraj o śmierci najmłodszej w kraju ofiary koronawirusa. Potwierdzono, że podobnie jak w przypadku wszystkich zmarłych do tej pory z powodu Covid-19, cierpiała na choroby współistniejące.

Najmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce

Zaledwie 18-letnia dziewczyna jest jak dotąd najmłodszą ofiarą Covid-19 w regionie radomskim. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 18-latka zarażona koronawirusem miała choroby współistniejące. Od początku epidemii w powiecie radomskim odnotowano 45 zgonów będących następstwem zakażenia koronawirusem. W Polsce nie miało do tej pory miejsca zbyt dużo zgonów wśród młodych osób, choć na świecie jest to dość częste zjawisko. 24 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu zmarł 18-latek. Dotychczas nie zanotowano zgonów młodszych osób. Wczorajszy dzień był dla Polski bardzo smutny z powodu znacznej ilości nowowykrytych przypadków zakażenia. W ciągu całego dnia odnotowano łącznie 411 nowych zakażeń, zmarły następne 22 osoby. W sumie w Polsce od początku pandemii potwierdzono 17 850 przypadków zakażenia, 893 osoby zmarły.

ℹ Mamy 235 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (204), opolskiego…

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Piątek, 15 maja 2020

Płyn do płukania ust zwalczy koronawirusa?

Uniwersytet w Cardiff prowadzi badania nad płynem do płukania jamy ustnej. Zgodnie z ustaleniami naukowców, wybrane środki do płukania jamy ustnej są w stanie uszkadzać zewnętrzną błonę lipidową, otaczającą wirusa. Środki zawierające w swoim składzie etanol, jodopowidon czy chlorek cetylopirydyniowy zakłócają działanie błon tłuszczowych wielu wirusów. Na razie nie wiadomo, jednak czy mają szkodliwe działanie również w stosunku do koronawirusa. Prowadzone są intensywne badania o charakterze analiz klinicznych, które z czasem przejdą w fazę testów z udziałem ochotników. Przewodzący badaniom profesor Valerie O’Donnell powiedział:

Nie wiemy jeszcze, czy istniejące płyny do płukania jamy ustnej działają przeciwko otoczce lipidowej SARS-CoV-2. […] Konieczne są badania w trybie pilnym w celu ustalenia możliwości ich zastosowania przeciwko temu nowemu wirusowi.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij