×

Najdziwniejsze polskie imiona. Jak można nazwać noworodka „mordercą”?

Najdziwniejsze polskie imiona wprawiają w zdumienie nawet obcokrajowców. Świat zmienia się w błyskawicznym tempie, a wraz z nim zmienia się podejście ludzi do nadawania imion. To niewiarygodne, że dziś rodzice nie wahają się dać dziecku na imię np. Slayer (eng. morderca).

Skąd takie pomysły?

Imię to nasz znak rozpoznawczy, krótkie określenie, które towarzyszy nam przez całe życie, dlatego tak ważne jest, aby zostało wybrane po dłuższym przemyśleniu. W niektórych kulturach imiona posiadają nawet dosłowne znaczenie, które sprawia, że każdy człowiek jeszcze mocniej może odczuć swoją wyjątkowość. Niestety istnieją również regiony świata, w których nie przykłada się zbyt wielkiej wagi do tego czy imię dziecka nie będzie dla niego utrudnieniem w życiu codziennym. Nowocześni, wyzwoleni rodzice nie wahają się przed nadaniem swojemu potomkowi imion takich jak np. Metallica, Pantera czy Slayer.

Dziennikarz i aktor z Nowej Zelandii, David Farrier opublikował niedawno na Twitterze post, w którym opowiedział o zaskakującej sytuacji, do której doszło w jego kraju. Jedna z matek nadała trójce swoich dzieci właśnie imiona, które są nazwami jej ukochanych zespołów muzycznych. Metallica, Pantera oraz Slayer póki co nie są jeszcze świadomi, jaka historia wiąże się z ich imionami. Nie można jednak wykluczyć, że za kilka lat nietypowe nazewnictwo stanie się źródłem problemów bądź szykan ze strony rówieśników. Moda z Zachodu stopniowo zaczyna wkradać się także na polskie podwórko. Nikole, Briany, Jessici czy Samanthy nie są już w naszym kraju rzadkością.

Najdziwniejsze polskie imiona

W środowisku polskich celebrytów od lat niesłabnącą popularnością cieszą się imiona inspirowane kulturą francuską. Dzieci Michała Wiśniewskiego nazywają się: Fabienne, Etienette i Vivienne. Z kolei, Katarzyna Figura wybrała dla swoich córek imiona: Koko Claire oraz Kaszmir Amber.

Trudno wyjaśnić, co kieruje ludźmi, że decydują się na tak nietypowe imiona. Być może jest to chęć prostego wyróżnienia dziecka spośród innych lub dodania mu oryginalności. W Polsce stale rośnie liczba dzieci o imionach takich jak: Ariadna, Elvis, Beatrycze, Telimena, Napoleon czy Nestor. Pojawiają się także dziewczynki o imieniu Chanel oraz chłopcy noszący imię rycerza Zawiszy. Z kolei, rodzice będący zapewne wielbicielami sagi o Wiedźminie postanowili dać swojemu synowi imię ulubionego bohatera.

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło jakiś czas temu podsumowanie nadawanych w 2020 roku imion. Można w nim znaleźć takie perełki jak: Lotta, Soraja, Elias czy Tymofii. To jednak nie koniec. W zestawieniu znalazły się także imiona inspirowane świętymi, którzy zajmują istotne miejsce w obrządku prawosławnym: Metody, Kasjusz, Makary, Jarogniew, Radzimir, Cyryl, Gniewosz, Miłka czy Anatolia.

Specjaliści zajmujący się analizą pochodzenia oraz znaczenia imion uważają, że to jak się nazywamy predysponuje nas do pewnych wydarzeń lub działań. Udowodniono Nawet, że istnieją imiona, które cechują geniuszy.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować