×

8 najdziwniejszych objawów Covid-19. Pacjenci sami nie dowierzali w chorobę

Najdziwniejsze objawy Covid-19 opisali amerykańscy naukowcy. O wielu z nich nigdy nie słyszeliście w kontekście koronawirusa.

Zmienne reakcje organizmu

Od początku pandemii wiadomo, że objawami zakażenia koronawirusem mogą być duszności, wysoka gorączka i bóle mięśni, jak przy grypie. Początkowo lekarze rzadko zwracali uwagę na sygnalizowane przez pacjentów zaburzenia węchu i smaku, za to  teraz uchodzą one za książkowe objawy zakażenia.

To może oznaczać, że sposób reakcji ludzkiego organizmu na infekcję zmienia się, zresztą mutuje również sam wirus. Oprócz podstawowych objawów, takich jak suchy kaszel, gorączka i uczucie zmęczenia, amerykańscy naukowcy odkryli szereg nietypowych symptomów zakażenia, niekiedy zaskakujących. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Najdziwniejsze objawy Covid-19

„Covidowe palce”

Organizacja American Academy of Dermatology Association informuje, że dermatolodzy zauważają u niektórych pacjentów z koronawirusem objaw w postaci zaczerwienionych i spuchniętych palców u stóp. Czasem palce przybierają barwę purpurową. U niektórych pacjentów z potwierdzonym testem zakażeniem zauważono bolesne guzki lub szorstkie plamy.

Wysypka

Dermatolodzy sygnalizują również równoległe występowanie Covid-19 z wysypką. Jest to objaw, póki co, rzadki, jednak eksperci radzą, by skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia swędzących guzków, plamistej wysypki, pęcherzy przypominających te występujące podczas ospy wietrznej, okrągłych, punktowych plamek na skórze albo dużych plam, które łączą się ze sobą.

Czkawka

Należy do wyjątkowo rzadkich i nietypowych objawów. Wystąpiła u 62-letniego pacjenta z Chicago i utrzymywała się przed 4 dni. Dopiero prześwietlenie płuc wykazało, że zakażony zmagał się z niewydolnością płuc, spowodowaną wirusem SARS-CoV-2 i jego organizm sygnalizował to właśnie za pomocą czkawki.

Biegunka i częstsze oddawanie moczu

Niektórzy pacjenci ze zdiagnozowanym Covid-19 skarżyli się na mniej lub bardziej nasilone objawy przypominającą grypę żołądkową lub zapalenie pęcherza, skutkujące częstszymi niż zwykle wizytami w toalecie. Objawy żołądkowo – jelitowe zakażenia koronawirusem zdarzają się również u dzieci.

Ból oczu

Jak ustalili lekarze z Kliniki Mayo, COVID-19 może powodować takie problemy z oczami jak powiększone i zaczerwienione naczynia krwionośne, opuchnięte powieki, nadmierne łzawienie i zwiększona produkcja wydzieliny. Trzeba zwrócić na nie szczególną uwagę ze względu na łatwość pomylenia z zapaleniem spojówek. Podobno te symptomy są obserwowane w przypadkach cięższych infekcji, a chorzy zgłaszają także nadwrażliwość na światło.

Utrata słuchu

Do tej pory wśród objawów zakażenia koronawirusem często raportowano utratę węchu i smaku. Ostatnio jednak okazało się, że Covid-19 może również wpływać na słuch. Do takich wniosków doszli badacze z John Hopkins School of Medicine po sekcji zwłok trzech pacjentów w wieku od 60 do 80 lat, którzy zmarli w wyniku zakażenia. Wirusa wykryto u nich w uchu środkowym i wyrostku sutkowatym.

„Elektryzowanie” ciała

Wielu pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i dzielili się na Twitterze swoimi doświadczeniami, wspominali, że mieli wrażenie, jakby ich ciało było naładowane elektrycznością. To odczucie porównywali do lekkiego porażenia prądem. Jak oceniają specjaliści, może to być objaw autoimmunologicznej odpowiedzi organizmu ze strony układu nerwowego.

Halucynacje

Kolejny nietypowy objaw zaobserwowano w cięższych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19. Badanie opublikowane w czasopiśmie “Psychology Research and Behavioral Management” sugeruje, że objawy psychozy mogą być nasilającym się zjawiskiem związanym z pandemią.

Źródła: www.papilot.pl, www.popularne.pl
Fotografie: pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować