×

9 najdroższych produktów spożywczych świata. Ich ceny przyprawią Cię o zawrót głowy!

Drogie jedzenie to pojęcie względne. Dla niektórych drogą żywnością może być czerwony łosoś, podczas gdy inni zaliczają do niej trufle. Jest jednak szereg produktów spożywczych, których ceny przerastają najśmielsze oczekiwania!

Oto lista dziewięciu najdroższych produktów spożywczych na świecie. Będziesz w szoku, gdy dowiesz się, co można na niej znaleźć…

#1 Gąska sosnowa

Te grzyby są tak rzadkie, że ich cena sięga 600 dolarów (około 2100 złotych) za kilogram. Gąskowe sosny pochodzą z Japonii, ale rosną również w kilku innych krajach azjatyckich. Ze względu na to, że nie ma możliwości uprawy tych grzybów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce nie będą już dostępne.

#2 Kawa Kopi Luwak

Ta kawa jest produkowana w niewielkich ilościach w Indonezji, na Filipinach i w południowych Indiach. Kopi Luwak jest najdroższą kawą na świecie. Jej koszt waha się w przedziale 250 do 1200 dolarów za kilogram (875-3660 zł). Znana jest ze specjalnej metody pozyskiwania.

#3 Biały kawior – Pearl Albino

Jeden kilogram tego kawioru kosztuje 9100 dolarów (około 31 850 zł). Koszt kawioru jest tak wysoki, ponieważ jaja z jesiotra albinosa są niebywałą rzadkością.

#4 Szafran

Koszt szafranu waha się w granicach 400 do 1000 dolarów za kilogram (1400-3500 zł). Cena jest tak wysoka, ponieważ szafran rośnie tylko przez 7 dni w ciągu całego roku. Jest zbierany i przetwarzany ręcznie. Ponadto, aby zebrać 1 kilogram szafranu, trzeba przebrać około 300 000 kwiatów.

#5 Białe trufle

Wysoka cena tych trufli wynika z wysoce specyficznych warunków, które są niezbędne do ich wzrostu, a także zbierania i przechowywania. W Europie za 1 kilogram białych trufli trzeba zapłacić około 2100 dolarów (7350 złotych).

#6 Czarny kurczak Ayam Cemani

Te kurczaki są hodowane w Indonezji. Nie są eksportowane do innych krajów z obawy przed rozprzestrzenieniem ptasiej grypy. Ta rasa drobiu jest tak rzadka, że jedno pisklę kosztuje w Indonezji 200 dolarów (700 złotych). Poza granicami kraju cena może sięgać tysięcy dolarów. Warto zaznaczyć, że w Malezji jest on tak powszechny, że jego cena nie odbiega od ceny zwykłego kurczaka.

#7 Steki z wołowiny Wagyu

Steki Wagyu są jednymi z najbardziej smacznych i najdroższych przysmaków na świecie! To mięso ma również niesamowity aromat. Koszt jednego kilograma tego rodzaju mięsa waha się w granicach 450 dolarów (1500 złotych).

#8 Szynka Iberyjska suszona

Ten rodzaj szynki wywodzi się z Hiszpanii i jest najdroższy na świecie. Koszt jednego kilograma to 392 dolary (około 1370 złotych).

#9 Ser moose

Jednym z najdroższych serów na świecie jest ser moose, który jest produkowany tylko w jednym miejscu: na farmie Moose House w Szwecji. Do jego produkcji jest niezbędne mleko samicy łosia. Ser moose ma biały kolor, a swoim wyglądem przypomina ser feta. Kilogram tego sera kosztuje około 1000 dolarów (3500 złotych). Dostępny jest w bardzo ograniczonych ilościach.

zamknij