×

Kim jest najbogatsza kobieta na świecie? Będziecie zaskoczeni!

Najbogatsza kobieta na świecie, to Francoise Bettencourt Meyers. Tak przynajmniej wynika z najnowszego rankingu miliarderów „Forbesa”. Jej majątek oszacowano na 49,3 mld dolarów, czyli około 187,5 mld zł. W zestawieniu na 1281. miejscu znalazła się Polka, Dominika Kulczyk z majątkiem o wartości 1,8 mld dolarów (ok. 6,8 mld zł). Kim jest francuska bizneswoman i na co chce przeznaczyć dużą sumę pieniędzy?

Kim jest najbogatsza kobieta na świecie?

Francoise Bettencourt-Meyers urodziła się 10 lipca 1953 roku w Neuilly-sur-Seine we Francji. Jej rodzicami byli polityk André i Liliane Bettencourtowie.

W młodości poświęciła się karierze akademickiej. Jest autorką m.in. książek o greckiej mitologii oraz relacjach judaizmu z chrześcijaństwem.

Françoise, to francuska businesswoman, która otwiera listę najbogatszych kobiet na świecie. Swój imponujący majątek zawdzięcza rodzinnemu koncernowi kosmetycznemu L’Oréal, którego jest głównym udziałowcem.

Firmę w 1909 r. założył jej dziadek, Eugène Schueller – słynny wynalazcy farb do włosów. Po jego śmierci, biznesowe imperium odziedziczyła Liliane Betterncourt, która niemal całe swoje życie poświęciła rodzinnej spółce. Dzięki temu, przez ponad 30 lat jej nazwisko pojawiało się w rankingach najbardziej zamożnych kobiet.

Francoise Bettencourt-Meyers zasiada w radzie dyrektorów firmy L’Oréal od 1997 roku. Jednak na liście najbogatszych zadebiutowała dopiero w 2017 roku, po śmierci matki. Odziedziczyła bowiem po Liliane udziały i przejęła ogromną fortunę.

Obecnie uznawana jest za najbogatszą kobietę na świecie.

Majątek Francoise Bettencourt Meyers, najbogatszej kobiety na świecie

Francoise, jako jedyne dziecko Liliane Bettencourt odziedziczyła po śmierci matki w 2017 r. ogromną fortunę koncernu kosmetycznego L’Oreal. Otrzymała majątek o wartości 46,5 mld dolarów oraz nieruchomości, m.in. willę na przedmieściach Paryża, posiadłość w Bretanii i prywatną wyspę na Seszelach.

Majątek Bettencourt Meyers, związany głównie z akcjami firmy, z roku na rok się powiększa. Znaczne przychody spółki napędzane są przez chińskich konsumentów (bardziej niż przez amerykańskich). Francoise wraz z rodziną zarządza 33 procentami udziałów w firmie.

W 2019 r. jej majątek oszacowano na 49,3 miliarda dolarów (ok. 187,5 miliarda złotych), co dało jej pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych kobiet na świecie i 15. miejsce wśród najbogatszych osób.

Najbogatsza kobieta na świecie zapłaci za odbudowę Notre Dame

Francoise Bettencourt Meyers od dawna angażuje się w działalność charytatywną. Jest szefową rodzinnej fundacji – Bettencourt Schueller Foundation, wspierającej m.in. badania naukowe nad neuronami oraz autystyczne dzieci i ich rodziny, a także finansującej francuskie chóry.

Teraz, najbogatsza kobieta na świecie postanowiła pomóc w odbudowie katedry Notre Dame, która została częściowo zniszczona w wyniku pożaru.

Mówi się o dwóch głównych powodach, dla których miliarderka zdecydowała się to zrobić. Przede wszystkim dlatego, że sama mieszka w Paryżu oraz pasjonuje się kulturą i chrześcijaństwem. Napisała nawet komentarz do Biblii.

Jak się można domyślić, wybuch pożaru w najsłynniejszej francuskiej katedrze bardzo poruszył Francoise. Nie została obojętna na to tragiczne wydarzenie. W związku z tym, najbogatsza kobieta na świecie będzie wspierać finansowo odbudowę Notre Dame.

Najbogatsza kobieta na świecie i jej rodzina

To nie pierwszy raz, kiedy Francoise Bettencourt Meyers stała się bohaterką nagłówków w światowych mediach. O miliarderce było już głośno dużo wcześniej i wcale nie chodziło o jej dobroczynność, czy działalność filantropijną.

Francoise Bettencourt Meyers: mąż

Afera dotyczyła jej małżeństwa z Jean-Pierrem Meyersem, wnukiem rabina zamordowanego w Auschwitz. Źródłem kontrowersji stała się niechlubna przeszłość jej dziadka, założyciela L’Oreal.

Bowiem Eugene Schueller, który po I wojnie światowej podjął oportunistyczną decyzję o współpracy z Niemcami, był oskarżany m.in. o współtworzenie pierwszej francuskiej organizacji faszystowskiej, tzw. Rewolucyjnego Ruchu Społecznego. Wytoczono mu proces o kolaborację z reżimem nazistowskim, ale został oczyszczony z zarzutów.

Francoise Bettencourt Meyers: dzieci

Małżeństwo miliarderki przetrwało tę próbę i para doczekała się dwóch synów: Jean-Victora i Nicolasa. Obaj zostali wychowani w tradycji żydowskiej, co można uznać za akt dobrej woli Francoise.

Konflikt Francoise Bettencourt Meyers z matką

Liliane Bettencourt, która była córką założyciela firmy L’Oréal spędziła większość swojego życia pracując dla firmy. Jednak w ostatnich latach życia matka Francoise cierpiała na demencję, co miał wykorzystać Francois-Marie Banier, znany francuski fotograf i wieloletni przyjaciel seniorki rodu.

W 2008 roku Bettencourt Meyers złożyła donos kryminalny na Baniera, w którym oskarżyła go o wykorzystywanie stanu psychicznego jej matki i manipulację w celu wyłudzenia ponad miliarda dolarów w gotówce i prezentach (m.in. w formie drogich dzieł sztuki).

Kobiety popadły z tego powodu w dwuletni konflikt, który został zażegnany dopiero, gdy Francoise zrezygnowała z pozwu przeciwko fotografowi w 2010 roku.

Jednak rok później sąd orzekł, że Liliane Bettencourt jest niezdolna psychicznie do zarządzania majątkiem rodziny i umieścił ją pod opieką córki.

Od tamtej pory seniorka była zależna od Francoise i jej synów, a w 2012 r. w zarządzie L’Oreal niemal 90-letnią Liliane zastąpił zięć. Sama Francoise nie weszła wtedy do zarządu spółki. Prawdopodobnie dlatego, że była zajęta swoimi biznesami.

Polecane