×

Najbogatsi monarchowie Europy. Sumy jakimi dysponują są astronomiczne!

Najbogatsi monarchowie Europy mają do własnej dyspozycji gigantyczne sumy pieniędzy. Pomimo faktu, że czasy się zmieniły i dziś obowiązują inne zasady życia społecznego, nadal nie brakuje rodzin, które dzięki królewskim korzeniom mogą żyć bardzo wygodnie. Choć ich majątki są ogromne, nadal otrzymują znaczne wsparcie od obywateli.

Najbogatsi monarchowie Europy

Feudalizm to już zamierzchła przeszłość, jednak nawet w XXI wieku w wielu krajach świata nadal obowiązują średniowieczne zasady. Także Europa stanowi swoistą ostoję monarchii. Niezależnie od następujących zmian dziejowych, rodziny królewskie wciąż mają się świetnie i potrafią korzystać ze swoich przywilejów.

Mało kto, zdaje sobie sprawę jak wielkimi majątkami dysponują najbogatsi monarchowie w Europie. Przykładowo, 84-letni Król Norwegii Harald V oraz jego żona, 83-letnia królowa Sonia posiadają ponad 114 mln złotych prywatnego majątku. Jakby tego było mało, na ich konto każdego roku wpływa 215 milionów złotych wsparcia od obywateli.

Zdarzają się jednak monarchowie, którzy pragną się usamodzielnić i nie stanowić dla kraju niepotrzebnego obciążenia. Idąc tym tokiem myślenia, książę Liechtensteinu Jan Adam II zrezygnował z pobierania pieniędzy od państwa. Monarcha nie doznał z tego powodu większych strat, ponieważ jako absolwent ekonomii politycznej potrafi dobrze kierować swoimi biznesami.

Dzięki zwolnieniu z podatku, jego majątek mógł się szybko powiększyć i dziś szacuje się go na 32 mld zł. Inaczej jest w przypadku brytyjskiej rodziny królewskiej, która wcale nie zamierza ciąć kosztów i wciąż zatrudnia nowych pracowników.

Oto zestawienie dziewięciu najbogatszych rodzin królewskich Europy, ułożone w kolejności od najmniejszego do największego majątku

#1 Król Norwegii Harald V (84 l.) i królowa Sonia (83 l.)

Prywatny majątek norweskich monarchów opiewa na 25 mln euro, czyli równowartość ok. 114,25 mln zł. Z kolei pensja od państwa wynosi 47 milionów euro rocznie, równe 215 mln zł.

#2 Królowa Danii Małgorzata II (81 l.)

Majątek królowej Danii posiada wartość ok. 34 mln euro, czyli 155 mln zł. Oprócz tego, monarchini pobiera od państwa pensję w wysokości ok. 13 milionów euro rocznie, czyli 59,5 mln zł.

#3 Król Szwecji Karol XVI Gustaw (74 l.) i królowa Sylwia (77 l.)

Prywatny majątek króla Szwecji sięga 59 mln euro, czyli 270 mln zł. Z kolei pensja od państwa w 2021 roku wynosiła 14,8 mln euro, czyli równowartość 67,6 mln zł.

#4 Król Hiszpanii Filip VI (53 l.) i królowa Letycja (48 l.)

Prywatny majątek władcy Hiszpanii to 160 mln euro, czyli 731,2 mln zł. Z kolei pensja od państwa sięga 8,5 mln euro rocznie, co równa się 39 mln zł.

#5 Król Niderlandów Wilhelm-Aleksander (54 l.) i królowa Maksyma (49 l.)

Prywatny majątek króla Niderlandów to 170 mln euro, czyli 776,9 mln zł. Natomiast pensja od państwa sięga 50 mln euro rocznie, co jest równowartością 228,5 mln zł.

#6 Książę Monako Albert II Grimaldi (62 l.) i księżna Charlene (43 l.)

Prywatny majątek władcy Monako wynosi 830 mln euro, czyli 3,79 mld zł. Oprócz tego, monarcha otrzymuje wsparcie od państwa wynoszące 52 mln euro rocznie, czyli 237,6 mln zł.

#7 Wielki książę Luksemburga Henryk (65 l.) i wielka księżna Maria Teresa (65 l.)

Książę Luksemburga ma gigantyczny, prywatny majątek, który wynosi 3,3 mld euro, czyli 15 mld zł. Jego pensja od państwa jest równie wysoka. Wynosi 12 mln euro rocznie, czyli 54,8 mln zł.

#8 Książę Liechtensteinu Jan Adam II (76 l.) i księżna Maria (81 l.)

Prywatny majątek książąt Liechtensteinu to 7 mld euro, czyli ok. 32 mld zł. Książę zrezygnował jednak z pobierania pensji od państwa. Jest za to zwolniony z płacenia podatków.

#9 Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II

Prywatny majątek najpopularniejszej monarchini w Europie to 88 mld euro, czyli 402,16 mld zł. Z kolei pensja od państwa w 2020 roku dla całej rodziny królewskiej sięgała 96 mln euro, czyli ok. 438,7 mln zł.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij