×

10 najbezpieczniejszych miast świata 2019 roku. Na ranking wpłynęło wiele czynników

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie miasto jest uważane za najbezpieczniejsze miasto świata 2019 roku? Jeśli nie to już nie musisz, bo my już znamy odpowiedź na to pytanie. Firma zajmująca się prognozowaniem i analizami ekonomicznymi, The Economist Intelligence Unit, przygotowała indeks bezpiecznych miast (SCI). Wyniki przedstawiliśmy poniżej.

Najbezpieczniejsze miasto świata w 2019 roku

W sporządzaniu zestawienia brano pod uwagę  bezpieczeństwo cyfrowe, osobiste (uwzględnia kwestie przestępczości i terroryzmu), zdrowotne (uwzględnia opiekę zdrowotną i służby ratownicze), a także ochronę infrastruktury (uwzględnia bezpieczeństwo budynków, dróg i mostów). Zwracano uwagę na radzenie sobie miast z różnego rodzaju problemami, począwszy od ataków cybernetycznych, a na katastrofach żywiołowych kończąc. W sumie przeanalizowano aż 49 wskaźników, które pod różnymi względami przemawiają za bezpieczeństwem w danym miejscu na Ziemi. Maksymalnie za każdy z nich można było otrzymać 100 punktów. Na koniec wyciągnięto średnią.

Oto, jak przedstawia się ranking:

1. Tokio, Japonia

Na pierwszy miejscu listy uplasowało się Tokio. Stolica Japonii zdobyła 92 na 100 możliwych punktów.

2. Singapur

Na drugim miejscu znalazł się Singapur z wynikiem 91 punktów.

3. Osaka, Japonia

Na końcu podium stanęła Osaka. Japońska metropolia zdobyła 90 punktów.

4. Amsterdam, Holandia

Tuż za podium znalazło się europejskie miasto, a dokładniej Amsterdam. Stolica Holandii została tym samym uznana za najbezpieczniejsze miasto w Europie.

5. Sydney, Australia

6. Toronto, Kanada

7. Waszyngton, USA

8. Kopenhaga, Dania

9. Seul, Korea Południowa

10. Melbourne, Australia

Tylko Amsterdam wśród europejskich miast znalazł się w pierwszej dziesiątce

Jak to możliwe? Czy w związku z tym europejskie miasta możemy uznać za mało bezpieczne? Okazuje się, że zajmują one dobre wyniki w dziedzinie zdrowia, jednak nie tylko ona była brana tutaj pod uwagę. Miasta europejskie mają spore zaległości jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa cyfrowego. To na naszym kontynencie ma dochodzić najczęściej do kradzieży tożsamości czy też naruszenia prywatności, przez co nasze bezpieczeństwo podupada.

Swoją drogą które z polskich miast jest Waszym zdaniem najbezpieczniejsze?

Może Cię zainteresować