×

Nagroda za pomoc w wykryciu sprawców skażenia Odry. Kwota robi wrażenie!

Nagroda za pomoc w wykryciu sprawców skażenia Odry wyznaczona przez Komendanta Głównego Policji. Ta kwota robi duże wrażenie! Czy dzięki temu, uda się szybko ustalić osoby odpowiedzialne za zrzut szkodliwych substancji do rzeki?

Odra skażona. Katastrofa ekologiczna

Pierwsze sygnały o tym, że coś niedobrego dzieje się w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Wędkarze już wtedy zauważyli w rzece martwe ryby, ale później było tylko gorzej. Do tej pory wyłowiono około 10 ton śniętych ryb. W dodatku zaczęły padać bobry, ptaki wodne i kraby.

Skażona rzeka zagraża również ludziom oraz zwierzętom domowym. Dotkliwie przekonali się o tym właściciele Filera, bowiem ich pies wykąpał się w zatrutej Odrze i teraz walczy o życie.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze zajmuje się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Nadal jednak nie ustalono, czym dokładnie została skażona rzeka. Według doniesień niemieckim mediów, w Odrze odkryto rtęć.

Jestem zdziwiony, że do tej pory nie wiemy, jaka substancja skaziła rzekę. Badanie składu chemicznego wody można zrobić szybko, dzięki nowoczesnym technologiom. W sprawnie działającym państwie powinno się odbyć natychmiast takie badanie. Katastrofy się zdarzają, ale trzeba umieć na nie zareagować

– powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Paweł Rowiński, hydrolog z Polskiej Akademii Nauk.

Nagroda za pomoc w wykryciu sprawców skażenia Odry

Dzisiaj, tj. 13 sierpnia br. na konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika ogłoszono, że Komendant Główny Policji wyznaczył milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej, wywołanej skażeniem Odry.

Najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska. To albo nieodpowiedzialność, albo po prostu usuwanie jakichś ścieków w sposób nieuprawniony

– powiedział na sobotniej konferencji prasowej wiceminister Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA przekazał także, że policja prowadzi w tej sprawie postępowanie razem z prokuraturą.

Na oficjalnym profilu Polskiej Policji na Facebooku możemy przeczytać, że nagrodę można dostać za „wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców„!

UWAGA❗️WAŻNY KOMUNIKAT❗️

Komendant Główny Polska Policja gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł (1000000 zł) za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców!

Miejmy nadzieję, że to pomoże w szybszym ujęciu sprawców katastrofy ekologicznej w Odrze.

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij