×

Nadciąga zima. IMGW wydaje ostrzeżenia przed ulewnymi burzami i opadami śniegu

Nadciąga zima. IMGW nie ma wątpliwości, że już wkrótce aura zmieni się diametralnie. Czeka nas załamanie pogody, któremu towarzyszyć będą ulewne deszcze, a nawet pierwsze w tym sezonie opady śniegu.

Rozległy układ niżowy

Jak co roku, lato skończyło się zdecydowanie zbyt wcześnie. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku jesień będzie bardzo krótka, bowiem z lata niemal bezpośrednio przeskoczymy do zimy. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez IMGW dzisiejszy dzień będzie wyjątkowo deszczowy. Stanie się tak z powodu rozległego niżu, który dominuje nad zachodnią Polską, Bałkanami i Morzem Adriatyckim. W chwili obecnej Polska znajduje się w zasięgu wspomnianego, rozległego układu niżowego.

Dziś, w niedzielę nad krajem utrzyma się powietrze polarne morskie, które na wschodzie będzie nieco cieplejsze niż na zachodzie. W Warszawie ciśnienie w południe wyniesie 984 hPa i nieznacznie wzrośnie. Z kolei, na południowym zachodzie kraju zachmurzenie będzie duże, choć miejscami pojawią się także przejaśnienia. W niektórych miejscach natężenie opadów będzie mniejsze. Prognozowana wysokość opadów nie przekroczy 25 mm.

Na północnym wschodzie mogą wystąpić lokalne burze, zaś w wysokich Tatrach pojawi się deszcz ze śniegiem i śnieg. Pomiędzy północną a południową częścią Polski obserwowane będą spore różnice temperatur.

nadciąga zima 3
Twitter

Nadciąga zima. Pierwsze opady śniegu

Synoptycy przewidują, że termometry w Trójmieście pokażą nawet 21 stopni Celsjusza, podczas gdy w Zakopanem temperatura wyniesie zaledwie 9 stopni. Będzie dominował wiatr słaby i umiarkowany, który na krańcach północno-wschodnich w porywach osiągnie prędkość 60 km/h. W czasie burz porywy mogą sięgać do 65 km/h.

Biuro Prasowe IMGW zaalarmowało o możliwości wystąpienia pierwszych w tym sezonie jesienno-zimowym, opadów śniegu.

Według prognoz IMGW, w niedzielę w szczytowych partiach Tatr możliwe są opady śniegu. Będą to pierwsze dni ze śniegiem w tegorocznym wrześniu, a jednocześnie najpóźniejsze wystąpienie pokrywy śnieżnej na Kasprowym Wierchu w ostatnich latach.

Wrześniowe opady śniegu w Tatrach i Zakopanem są czymś całkowicie naturalnym. Warto przypomnieć, że przed rokiem opady śniegu przyszły wcześniej, bo już na początku września. W tym roku wrzesień w Tatrach był bardzo słoneczny. W związku z tym wiele osób wybierało się na piesze wędrówki.

Niestety ze względu na panujący na szlakach tłok, dla niektórych górskie wyprawy skończyły się nieszczęśliwie. Tak było m.in. w przypadku młodego księdza, który zmarł w drodze na Rysy.

nadciąga zima
Twitter
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij