×

Nadciąga pogodowy armagedon. Najpierw fala ciepła i burze, a potem powrót zimy

Czasem słońce, czasem deszcz, a raczej czasem lato, czasem zima… Nad Europę Zachodnią i Centralną nadciąga pogodowy armagedon. W kilka dni zmiana temperatury z 20°C na plusie do -15°C! Po opadach deszczu i burzach wrócą mrozy i śnieg również w Polsce.

Nadciąga pogodowy armagedon

Historia lubi się powtarzać. Pewnie dlatego w kolejny wiosenny lockdown, gdy wszyscy zachęcają do pozostania w domu, pogoda zachęca do wyjścia na zewnątrz. Nie inaczej będzie na przełomie marca i kwietnia – poczujemy prawdziwy powiew lata. Na termometrach temperatury powyżej normy wieloletniej.

Prawie w całym kraju temperatury na poziomie 16-18 stopni. Będą też w Polsce miejsca, gdzie słupki rtęci wskażą ponad 20 stopni Celsjusza. Według portalu fanipogody.pl, temperatura na południowym-zachodzie (na Dolnym Śląsku) może wzrosnąć nawet do 23°C. Najcieplej będzie w ostatni dzień marca. Według prognoz, środa będzie najcieplejszym dniem miesiąca od początku roku na terenie całej Polski! Jednak w tym okresie możemy się również spodziewać opadów deszczu, a także… burz.

Załamanie pogody już na początku kwietnia

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata – już na początku miesiąca przekonamy się, o co dokładnie chodzi w tym starym porzekadle. Warto nacieszyć się powiewem lata, ponieważ korzystne warunki pogodowe nie potrwają długo. Zima na razie nie chce dać za wygraną i usilnie próbuje przegonić wiosnę. Wkrótce znów uderzy w Europę Zachodnią i Centralną.

Już w pierwszy dzień kwietnia (czwartek) od północnego-zachodu zacznie postępować ochłodzenie, nadciągające z północy. Dosłownie w parę dni na termometrach prawdziwe szaleństwo: zmiany z 20°C na plusie nawet do -15°C!

Niskie temperatury utrzymają się przynajmniej przez kilka dni. Nocami i w godzinach porannych zdarzyć mogą się przymrozki. Niewykluczone też, że pojawi się deszcz ze śniegiem, krupa oraz śnieg.

Ochłodzenie będzie dotyczyć wielu krajów w Europie. W Wielką Sobotę mróz pojawi się na Wyspach Brytyjskich (tam śnieżyce i nawet -20 stopni Celsjusza ), w Danii, Niemczech, czy na północy Francji. I w Polsce w wielu regionach wystąpią wielkanocne przymrozki. A co dalej?

Ochłodzenie powinno ustępować już w okolicach 10 kwietnia. Oby tym razem na dobre!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: WXcharts.com (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować