×

Nadciąga „Jęzor chłodu”! Synoptycy zapowiadają w Polsce arktyczny mróz

Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach? Do Polski nadciąga arktyczny chłód! Miejscami termometry mogą wskazać nawet 20 stopni poniżej zera! Przez kraj przejdą też kolejne śnieżyce.

Do Polski nadciąga arktyczny chłód!

W tym roku zima sprawia wrażenie mocno niezdecydowanej. Gdy zbliżają się święta, wszyscy zastanawiają się, czy będą one mroźne i śnieżne. Z prognoz pogody na najbliższe dni wynika, że zima z pewnością znów nam o sobie przypomni.

Do Polski nadciaga arktyczny chłód
Pixabay

Arktyczny chłód zalał całą Kanadę oraz północ Stanów Zjednoczonych, gdzie właśnie padają rekordy mrozu. W niektórych rejonach termometry mogą pokazać nawet… do -60 st. C.! Na początku grudnia w Kanadzie w 10 stacjach pogodowych temperatura spadła poniżej -40 st. C. I choć dla nas takie temperatury mogą się wydawać abstrakcyjne, synoptycy mówią o „jęzorze chłodu”, który właśnie nadciąga do Europy, również do Polski. Czego możemy się spodziewać?

Według portalu fanipogody.pl, w tygodniu od 6 do 12 grudnia Polskę i Europę zaatakuje zima.

Mróz rozleje się po Europie

W ostatnich latach na przełomie listopada i grudnia termometry w Europie niejednokrotnie wskazywały temperaturę powyżej 10 st. Celsjusza. Serwis fanipogody.pl przypomina, że tym razem jest inaczej. W ostatnim czasie mogliśmy nawet zaobserwować atak zimy w Hiszpanii i Portugalii. I w Polsce zima regularnie próbuje o sobie przypominać. Tak będzie również w najbliższych dniach.

W „pasie od Skandynawii po północno-zachodnią Rosję” do 6 grudnia temperatury poniżej -20 st. Ale na tym nie koniec, bo również mieszkańcy centrum oraz południa Europy zobaczą na termometrach podobne wartości.

Temperatury w najbliższym czasie będą o kilkanaście stopni niższe niż norma w okresie referencyjnym

Siarczystych mrozów możemy się spodziewać już w nocy z 7 na 8 grudnia. Termometry wskażą -10 st. C. Ale, co podkreślają synoptycy, możemy się spodziewać mrozu całodobowego. W dzień (8 grudnia) będzie niewiele cieplej. Na termometrach -8 st. C. Największy mróz pojawi się w górach i na obszarach podgórskich. Zdaniem synoptyków, temperatura może spaść nawet do 20 stopni poniżej zera. Tuż przed weekendem prawdopodobnie powrócą także obfite opady śniegu! Na drogach będzie ślisko.

Do Polski nadciaga arktyczny chłód
Pixabay

To zdecydowanie ostatni dzwonek na wymianę opon!

Fotografie:

Może Cię zainteresować