×

Nadchodzą zmiany w 500 plus? „Pomysł nie jest zły, jest ciekawy”

Nadchodzą zmiany w 500 plus? Pojawiły się konkretne propozycje ze strony Polaków. Poseł PiS Janusz Śniadek chce przedyskutować pomysł. Czy czekają nas zmiany od przyszłego roku?

Nadchodzą zmiany w 500 plus?

Pomoc socjalna w wysokości 500 zł to jeden z głównych postulatów Prawa i Sprawiedliwości, które ma obecnie większość w Sejmie. Jest to jeden z elementów programu prorodzinnego, który ma zachęcać młode pary do posiadania potomstwa.

500+ zostało wprowadzone w 2016 roku i od tego czasu program uległ kilku zmianom. Jedną z nich jest zniesienie kryterium dochodowego, co oznacza, że każdy rodzic może starać się o dodatkowe fundusze ze względu na dziecko. Niedawno pojawiły się także informacje, że zmiany w programie 500 plus będą dotyczyły m.in. wzrostu kwoty wypłacanego świadczenia.

Super Express postanowił przeprowadził ankietę wśród swoich czytelników odnośnie pewnej zmiany w kwestii wypłat 500+. Redaktorzy SE zaproponowali, aby świadczenie było automatycznie przypisywane w trakcie narodzin. Wówczas obok numeru PESEL nowy obywatel otrzymywałby indywidualny numer konta. Co miesiąc wpływało by na nie 500 zł, a dostęp do konta mieliby rodzice. Wpływy trwałyby dopóki dziecko nie osiągnie pełnoletności. Rodzice sami by decydowali co zrobić z niewydanymi pieniędzmi na koncie.

Okazuje się, że taki pomysł poparło 59% czytelników SE. Redaktorzy postanowili zapytać polityków, którzy na co dzień zasiadają w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, co sądzą o takiej zmianie.

Dla przedstawiciela PiS-u to ciekawy pomysł

Okazuje się, że pomysł zyskał aprobatę nie tylko przedstawiciela PiS-u, ale także opozycji! Jednakże poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek podkreśla, że świadczenie jest dobrowolne i rząd nie planuje nikogo do niego zmuszać:

Pomysł nie jest zły, jest ciekawy, ale wymaga szczegółów, przedyskutowania. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy chce pobierać 500 plus, więc tu trzeba by zostawić możliwość deklaracji woli, czy chcemy to 500 plus, czy nie.

Nawet stojąca w opozycji Lewica dostrzega zalety po stronie głównego programu socjalnego Prawa i Sprawiedliwości. Jak przyznaje posłanka Katarzyna Kotula z Lewicy:

Ja jestem wielką fanką programu 500 plus, on pomaga, ale to o czym mówimy, to technikalia, które niewiele wnoszą. Ważniejsze jest żebyśmy w 2021 roku, po 5 latach, zrobili analizę programu, jak funkcjonuje, gdzie wymaga zmian. Pamiętajmy, że to wsparcie nie tylko dla dzieci, ale całych rodzin.

Czy program 500+ ulegnie zmianom? Rząd kilka razy go już modyfikował, więc nie jest to wykluczone.

Źródła: superbiz.se.pl, dorzeczy.pl
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij