×

Nadchodzą groźne ulewy! W 1-2 dni spadnie więcej deszczu niż przez cały miesiąc

Nadchodzą groźne ulewy! W naszym kierunku zmierzają wyjątkowo bogate w wodę układy niskiego ciśnienia. Będzie się chmurzyć, padać, a do tego mocno wiać! W niektórych częściach kraju może być niebezpiecznie.

Nadchodzą groźne ulewy!

Weekend przywitał nas chłodem, silnym wiatrem i opadami deszczu. Niestety, w najbliższych dniach nie ma co liczyć na zmianę pogody i większe przejaśnienia.

Jak informuje portal twojapogoda.pl, nad nasz kraj nadciągają układy niskiego ciśnienia, które od Włoch przez Polskę aż po Rosję przyniosą bardzo intensywne opady deszczu. Mieszkańcy pogórza i Karpat mogą je odczuć już dzisiaj.

Jednak poniedziałek przyniesie zdecydowane nasilenie opadów. Nad południową, wschodnią i centralną Polską, deszcze utrzymają się aż do środy.

W parę dni spadnie więcej deszczu, niż powinno przez cały październik!

Intensywne ulewy mogą trwać przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Będą przechodzić falami. Co więcej, wysoko w górach opady deszczu przemienią się w śnieg, którego może spaść przynajmniej ćwierć metra.

Na termometrach maksymalnie od 10 stopni na południu Polski przez 13-14 stopni na przeważającym obszarze do 16 stopni na południowym zachodzie kraju. Szczególnie w południowych i centralnych częściach Polski może być przeszywająco zimno. Na przeważającym obszarze kraju warunki biometeorologiczne niekorzystne.

Możliwe podtopienia

Obfite opady o charakterze ciągłym mogą okazać się niebezpieczne. W pierwszych dniach nowego tygodnia suma opadów wyniesie przeciętnie od 30 do 50 litrów na metr kwadratowy ziemi, jednak miejscami może spaść nawet powyżej 70 litrów.

Najmocniej popada na terenie Karpat i pogórza. Tam suma opadów wyniesie nawet do 100-150 litrów na metr kwadratowy ziemi. W efekcie może nastąpić gwałtowne wzbieranie wody w potokach i strumykach górskich. Portal twojapogoda.pl ostrzega również, że w dorzeczu górnej Wisły mogą się tworzyć fale wezbraniowe. Miejscami możliwe podtopienia!

Przypomnijmy: w czerwcu, tuż przed wyborami prezydenckimi, po intensywnych burzach na Podkarpaciu doszło do licznych zalań i podtopień. Woda niszczyła domostwa i drogi. Porywała wszystko, łącznie z dużymi samochodami. Latem niebezpiecznie było także w innych częściach kraju.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować