×

Nadciąga „Dudley” z porywami wiatru do 110 km/h! IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed załamaniem pogody. Nad Polskę nadciąga niż Dudley, a wraz z nim intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Wiatr, który może osiągnąć prędkość nawet do 110 km/h.

Nad Polskę nadciąga niż Dudley

Prognoza pogody na najbliższe dni nie rozpieszcza. IMGW podało, że nad Polskę nadciąga niż Dudley, który w nocy ze środy na czwartek i w czwartek przemieszczał będzie się znad Morza Północnego nad Bałtyk. Niż da o sobie znać za sprawą intensywnych opadów deszczu, burz, gwałtownych wahań ciśnienia, a zwłaszcza porywistego wiatru przemieszczającego się z zachodu na wschód. Wiatr najsilniej będzie wiał nad morzem. W porywach osiągał on będzie do 100 km/h. Nieznacznie słabszy będzie na zachodzie polski (do 95 km/h) i na pozostałym obszarze kraju (do 85 km/h).

nad Polskę nadciąga niż Dudley
Pxhere

Najbliższe dni w pogodzie upłyną pod znakiem silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, lokalnych burz oraz znacznych wahań ciśnienia. Na Wybrzeżu kolejny raz będziemy obserwować niszczycielski sztorm oraz przekroczone stany alarmowe na morskich stacjach wodowskazowych

– podaje Instytut.

nad Polskę nadciąga niż Dudley
Youtube

Jak podało IMGW, intensywne opady deszczu przyczynią się do wzrostu poziomu wody w rzekach zwłaszcza w północnej i centralnej części kraju. Należy liczyć się z ponownym przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Przy już wypełniającej się retencji rzecznej obserwować będziemy ponowne przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach oraz wzrosty związane z przemieszczaniem się wód opadowych.

Czwartek pod znakiem niżu Dudley

W czwartek niż przesunie się na wschód, a silny wiatr ze średnią prędkością do 40 km/h, nad morzem – do 55 km/h (w porywach do 100 km/h) będzie odczuwalny w całej Polsce. Towarzyszyć mu mogą przelotne opady deszczu i lokalne burze. Ponadto w rejonach górskich spodziewane są opady śniegu.

Wietrzna pogoda towarzyszyć nam będzie do soboty

Wietrzna pogoda towarzyszyć nam będzie aż do soboty, kiedy to nad Bałtykiem przemieszczał się będzie kolejny, płytki ośrodek niżowy

– informuje IMGW.

To właśnie na sobotę prognozowane są najsilniejsze podmuchy wiatru. Te w centrum i na południu kraju mogą w porywach wynosić nawet do 110 km/h!

nad Polskę nadciąga niż Dudley
Youtube
Źródła: www.polsatnews.pl, www.pap.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować

zamknij