Mycie okien stanie się szybsze i prostsze. Wystarczy skorzystać z tych rad

  Mycie okien stanie się szybsze i prostsze. Wystarczy skorzystać z tych rad

  Mycie okien z domowymi sposobami
  Mycie okien z domowymi sposobami
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Alexander Raths
  03.03.2024 16:13

  Mycie okien jest jednym z tych domowych obowiązków, których staramy się unikać za wszelką cenę. Po zimie okna są szczególnie brudne, a ich czyszczenie stanowi nie lada wyzwaniem. Zbliża się jednak Wielkanoc, kiedy mycie okien staje się kluczowym elementem domowych porządków. Zamiast frustrować się z powodu brzydkich plam, lepiej zapoznaj się z naszymi wskazówkami. Dzięki nim okna będą lśniły czystością.

  W naszym kraju zwyczaj mycia okien przed świętami jest równie powszechny, jak przygotowywanie sałatki jarzynowej. Święta bez nich zdają się być niepełne. W ostatnim czasie pogoda zaczyna nas rozpieszczać, więc warto to wykorzystać i umyć okna w taki sposób, aby zachowały czystość aż do świąt, a może nawet dłużej.

  Mycie okien tymi sposobami to sama przyjemność

  Po zakończeniu sezonu grzewczego szyby pokrywa kurz i zanieczyszczenia, które są łatwo zauważalne. Słońce, które oświetla okna, tylko podkreśla brud oraz zacieki. Taka sytuacja sprawia, że nasza pierwsza reakcja to sięgnięcie po płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy. Jest to jakieś wyjście, ale takie pośpieszne mycie okien generuje więcej stresu, niż mogłoby się wydawać. Zamiast czyścić okna, tylko rozmazujemy brud i tworzymy nowe smugi. Oferujemy inne, lepsze metody na czyszczenie okien.

  Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  Zanim zaczniemy, warto poznać kilka podstawowych zasad. Mycie okien najlepiej zaplanować na dzień, kiedy jest ciepło, ale pochmurnie. W przeciwnym razie bezpośrednio padająće promienie słoneczne będą nagrzewały szybę, a detergent zacznie z niej parować szybciej, co prowadzi do powstawania zacieków i zmarnowania środka czystości.

  Rozpoczynaj mycie okien zawsze od ram i żaluzji. Tam również gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które należy usunąć. Dopiero potem zabieraj się za szyby. W przypadku trudno dostępnych miejsc warto skorzystać z szczypiec do grilla, które wcześniej należy owinąć materiałem nasączonym w detergencie. To narzędzie pozwoli dotrzeć do przestrzeni między żaluzjami i usunąć nagromadzony tam brud.

  Mycie okien z domową miksturą czyszczącą

  Choć sklepy mają w ofercie wiele różnych środków do czyszczenia okien, stworzenie domowego płynu do szyb jest bardzo proste, przyjazne środowisku i pomaga zaoszczędzić pieniądze. Najlepsze produkty do tego celu masz już w domu, a są to: woda, ocet i płyn do naczyń. Jakie korzyści przynosi mycie okien octem? Ocet w połączeniu z innymi składnikami efektywnie usuwa brud i odtłuszcza szybę, tworząc ochronną powłokę.

  Tworząc tę mieszankę, pamiętaj, aby dodawać tylko niewielką ilość płynu do naczyń. W przeciwnym razie środek czystości przekształci się w zawiesinę i będzie tylko "smarował" okna. Przed definitywnym polerowaniem warto przetrzeć szyby mieszanką, aby usunąć wszelki brud. Nie trzeba się tu nadmiernie wysilać. W następnym etapie zadbasz o to, by szyby pozostały wolne od smug i zacieków.

  Podczas końcowego etapu czyszczenia okien najlepiej używać... filtrów do kawy! Są one gładkie, nie pozostawiają pyłków ani śmieci, co sprawia, że są doskonałym materiałem do wycierania szyb. Podczas mycia najlepiej stosować różnorodne ruchy, zaczynając od kolistego przecierania aż do wycierania filtrem góra-dół. Ta metoda mycia okien pozwoli ci uniknąć uporczywych smug. Dzięki tym sztuczkom mycie okien nie będzie kojarzyć ci się już tylko z męczącym obowiązkiem.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także