×

Muminki odpowiedziały Kai Godek. „Nie zgadzamy się na wykorzystywanie”

„Już nie można zabijać małych muminków” – takimi słowami szczęśliwa działaczka poinformowała swojego syna o kontrowersyjnym wyroku TK. Niespodziewanie Muminki odpowiedziały Kai Godek, ale komentarz szybko znikną z sieci.

Nietaktowna radość?

Dla wielu Polek czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego był początkiem – buntu, irytacji, sprzeciwu. Dla Kai Godek – inicjatorki projektu „Zatrzymaj aborcję”, był ukoronowaniem wieloletnich starań.

Nic dziwnego, że tuż po ogłoszeniu orzeczenia TK, Kaja Godek świętowała ze swoimi poplecznikami, którzy podrzucali ją na rękach.

Dzisiaj Polska jest przykładem dla Europy, dla całego świata

– mówiła.

Muminki odpowiedziały Kai Godek
Twitter

Dla wielu osób takie zachowanie było mocno nietaktowne, ponieważ wyglądało na radość z czyjegoś cierpienia. W dodatku Kaja Godek ogłoszenie decyzji TK świętowała bez maseczki i bez zachowania odpowiedniego dystansu społecznego, nie przejmując się obostrzeniami.

„Wszystkie muminki są bezpieczne”

Dla Kai Godek kwestia wyroku TK ma wyjątkowe znacznie. Kobieta jest mamą chłopca z zespołem Downa. W czwartek opublikowała na Facebooku wpis, z którego wynika, że o taki wyrok Trybunału walczyła m.in. dla Wojtusia.

W swoim wpisie działaczka używa określenia „muminek”. To słowo, którym posługują się niektórzy w odniesieniu do dzieci z zespołem Downa. Nie wszystkim się ono podoba, ale część rodziców korzysta z niego, by oswoić w ten sposób chorobę. Najwyraźniej należy do nich również Kaja Godek.

–  Wojtek, wiesz co? Już nie można zabijać małych muminków.
– Co, mama?
– Wszystkie muminki są już bezpieczne, wiesz?
– O, super! Dzięki, mama!
To i ja jeszcze raz wszystkim Państwu dziękuję. Dobranoc
– napisała w poście Godek.
Muminki odpowiedziały Kai Godek
Facebook

W komentarzach zawrzało.

Muminki odpowiedziały Kai Godek

Uwagę wszystkich szczególnie przykuł jeden komentarz, który szybko został usunięty. Kai Godek odpowiedzieli przedstawiciele Moomin Characters Oy Ltd.

Dla Tove Jansson, która napisała i zilustrowała opowieści o Muminkach, wolność wyboru w życiu i sztuce była jedną z najważniejszych wartości, którymi kierowała się zarówno prywatnie, jak i w swojej twórczości – również w swoich ukochanych książkach o Muminkach. W Moomin Characters Oy Ltd, firmie założonej przez Jansson w latach 50., nie zgadzamy się na wykorzystywanie opowieści o Muminkach do celów politycznych

Muminki odpowiedziały Kai Godek
Twitter

Wpis zebrał około 1 tys. polubień, został jednak usunięty.

Przypomnijmy: Godek jest kojarzona również z mocno homofobicznymi poglądami, a Tove Jansson – autorka muminków, była lesbijką. Niektórzy komentujący zarzucili więc Godek hipokryzję.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij