×

Możliwe trąby powietrzne nad Polską! W piątek będzie upalnie i niebezpiecznie

Dziś może być naprawdę niebezpiecznie! Możliwe trąby powietrzne nad Polską. Przygotujmy się też na lejący się z nieba żar i gwałtowne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Nadal upalnie

Upały nie odpuszczają. Dziś znów dadzą o sobie znać w całej Polsce. Najgoręcej będzie w centrum i południowym wschodzie. Niestety nastąpi też prawdziwa pogodowa kulminacja. Wysokim temperaturom mogą towarzyszyć nawałnice.

Najchłodniej będzie na Wybrzeżu do 25 st. C, a na południowym – wschodzie do 37 st. C. – Przez cały dzień będzie pogodnie, jedynie na wschodzie kraju lokalnie będzie deszczowo

– zaznacza dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski.

Alert trzeciego stopnia przed upałami wydano dla województwa podkarpackiego, lubelskiego, a także dla części województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Możliwe trąby powietrzne nad Polską

Jak przekazał synoptyk IMGW, w ciągu dnia prognozowane są gwałtowne burze, miejscami wystąpi także grad. Jednak szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy Pomorza i Kujaw.

Na zachodzie kraju oraz w rejonie Pomorza i Kujaw niewykluczone są trąby powietrzne, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności

– przekazał synoptyk.

W ciągu dnia wiatr będzie słaby i umiarkowany, w trakcie burz porywisty do 90 km/h, lokalnie do 130 km/h.

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżenie trzeciego, czyli najwyższego stopnia, dotyczy części woj. pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Weekend będzie nieco chłodniejszy, możemy zatem liczyć na chwilę wytchnienia. Ale nie na długo, bo upały (a wraz z nimi i burze) mają powrócić już w poniedziałek.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij