×

Wraca fala ekstremalnych upałów. To ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia!

Mordercze upały nawiedzą Polskę. Od dzisiaj w całym kraju pogoda będzie skrajnie gorąca. Synoptycy zapowiadają, że od godzin południowych temperatury będą oscylować nawet w granicach 30 stopni Celsjusza. IMGW wydało ostrzeżenia dla regionów, w których sytuacja jest najtrudniejsza.

Lato na całego

Tegoroczne lato bardzo nas rozpieszcza. Już od początku czerwca niemal wszystkie regiony Polski korzystają z intensywnego nasłonecznienia i wysokich temperatur. Lato z prawdziwego zdarzenia sprawiło, że sezon truskawkowy jest niezwykle pomyślny, a rolnicy zacierają ręce z zadowolenia. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów, również początek lipca okazał się gorący. Nikt jednak nie sądził, że może być jeszcze cieplej.  Już wczoraj w większości województw temperatury przekroczyły 25 stopni Celsjusza, a to jeszcze nie koniec.

Dziś od południa będzie niezwykle gorąco na terenie całego kraju. Temperatury mogą się wahać od 27 do 30 stopni Celsjusza. W najlepszej sytuacji znajdą się mieszkańcy północnej i zachodniej Polski. W tych obszarach termometry wskażą blisko 27 stopni. Najgorzej będzie w województwie śląskim, gdzie w cieniu może dojść do około 30 st. Z kolei, na Podhalu temperatura we wtorek nie przekroczy 25 st. C. W pasie od Kujaw po Dolny Śląsk i woj. opolskie termometry wskażą ok. 30-31 st. C.

W godzinach popołudniowych pogoda zacznie się zmieniać. Pojawi się więcej chmur kłębiastych. Mimo to, pogoda nadal będzie stosunkowo słoneczna. Jedynie na krańcach wschodnich oraz północno-wschodnich aura może nie być aż tak korzystna. We wspomnianych miejscach wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Towarzyszyć im będą opady deszczu do 10-20 mm oraz drobny grad. Należy spodziewać się także porywów wiatru sięgających do 60-70 km na godzinę.

Mordercze upały nawiedzą Polskę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysoki temperaturami. Na oficjalnej stronie IMGW pojawił się komunikat alarmowy drugiego stopnia. Obowiązuje on w przeważającej części województw dolnośląskiego i opolskiego. Oprócz tego specjaliści wydali burzowy alert pierwszego stopnia. Przez województwo podlaskie mogą przejść intensywne ulewy z gradem. Będzie wiał słaby i umiarkowany wiatr o kierunku od zachodu na południe.

Ze względu na wysokie temperatury możemy się spodziewać niekorzystnych warunków biometeorologiczne. Tylko rano i wieczorem nastąpi chwila oddechu od żaru z nieba. Meteorolodzy apelują, aby pić dużo wody i nie zapominać o potrzebach naszych czworonożnych przyjaciół. Zostawiajmy dla naszych psów, kotów, jak również dzikich zwierząt miseczki z zimną wodą. W ten sposób możemy uratować niejedno istnienie.

Nieustannie wzrastające temperatury powietrza i ekstremalne zjawiska meteorologiczne to symptomy postępującego ocieplenia klimatu. To już ostatni moment, aby rozpocząć skuteczną walkę ze zmianami klimatycznymi. Niedawno 19-letni aktywista smażąc jajecznicę na betonie udowodnił jak wielkim problemem jest brak zieleni w miastach.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij