×

Mordercy Kristiny może uniknąć zasłużonej kary i nie trafić do więzienia

Jak donosi portal „Onet”, istnieje szansa, że morderca Kristiny uniknie kary. Możliwość, że zabójca 10-latki mógłby nie trafić do więzienia jest z pewnością dla wielu osób nie do przyjęcia. Jednak jeśli psychiatrzy stwierdzą, że 22-letni Jakub A. był niepoczytalny w trakcie popełnienia zbrodni, sąd nie wymierzy mu kary więzienia.

Jakub A. brutalnie zamordował 10-letnią Kristinę

10-letnia Kristina zaginęła 13 czerwca w Mrowinach wracając ze szkoły. Niestety, jej zwłoki znaleziono jeszcze tego samego dnia, 6 km od domu. Śledczy szybko schwytali 22-letniego Jakuba A., który przyznał się do brutalnego morderstwa. Teraz przebywa w areszcie śledczym i usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem – to oznacza, że grozi mu dożywocie.

Czy morderca Kristiny uniknie kary?

Jednak zwykle w przypadku tego typu zbrodni, prokuratura prosi biegłych, by zbadali poczytalność w chwili popełnienia zbrodni. Podobnie jest też w tym przypadku, potwierdził to Tomasz Orepuk, Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy:

Z uwagi na charakter tej zbrodni będziemy zasięgać opinii biegłych lekarzy psychiatrów co do stanu poczytalności podejrzanego zarówno w chwili czynu, jak i na obecnym etapie postępowania

przesłuchanie mordercy kristiny

Facebook

Morderca Kristiny uniknie kary, jeśli okaże się niepoczytalny

To oznacza, że istnieje możliwość, że Jakub A. nie trafi do więzienia, mimo zamordowania 10-letniej Kristiniy. Zgodnie z polskimi prawem, niepoczytalność całkowita w chwili popełnienia czynu zabronionego to okoliczność wyłączająca winę.

Prokuratura złoży wniosek w kwestii zbadania Jakuba A. przez biegłych w najbliższych dniach. Najpierw odbędzie się jednorazowe badanie z opinią dwóch biegłych psychiatrów. Jeżeli uznają, że nie są w stanie wydać opinii, koniecznym krokiem będzie obserwacja Jakuba A. w szpitalu psychiatrycznym.

Może Cię zainteresować

zamknij