×

Morawiecki apeluje do Rady Europejskiej o zwołanie nadzwyczajnego szczytu

Morawiecki apeluje do Rady Europejskiej o zwołanie nadzwyczajnego szczytu w sprawie sytuacji na Białorusi. Po niedzielnych wyborach zawrzało.

Wybory na Białorusi

Wczoraj na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których po raz pierwszy od 1994 roku prezydentura Aleksandra Łukaszenki stanęła pod znakiem zapytania. Kiedy w niedziele wieczorem państwowe media podały wyniki exit poll, z których wynikało, że urzędujący prezydent zdobył blisko 80,2 proc. głosów, podczas gdy jego kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska mniej niż 9,9 proc. na Białousi zawrzało.

Obywatele kraju są przekonani, że wybory zostały sfałszowane. Jako pierwszy na ulice wyszli mieszkańcy Mińska. Demonstracje odbywają się również w innych miastach. Białoruskie służby stosują wobec demonstrantów przemoc, którą nazywają „specjalnymi środkami”. Poinformowała o tym rzeczniczka MSW Białorusi Olga Czemodanowa:

Białoruskie służby siłowe potwierdziły zastosowanie „specjalnych środków” przeciwko uczestnikom demonstracji w Mińsku.

Do tej pory w starciach z policją zatrzymano 120 osób, a co najmniej jedna poniosła śmierć. Ofiarą jest prawdopodobnie 26-letni Jauhien Zaiczkin, mieszkający na stałe w Gdańsku. Przyjechał na Białoruś specjalnie po to, by zagłosować przeciwko Łukaszence.

 

Morawiecki apeluje do Rady Europejskiej

W tej sytuacji premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki zaapelował do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o zwołanie nadzwyczajnego szczytu w sprawie sytuacji na Białorusi. Informację tę potwierdza rzecznik rządu Piotr Müller.

Na oficjalnej stronie internetowej kancelarii premiera ukazał się komunikat, jednoznacznie stwierdzający, że Polska nie może pozostać obojętna na to, co dzieje się za jej wschodnią granicą:

Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska.

 

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: twitter.com
zamknij