×

Ile czasu powinieneś spędzać z dzieckiem? Odpowiedź jest znacznie prostsza niż myślisz

Jeśli się martwisz, że nie spędzasz wystarczająco dużo czasu z dzieckiem, możesz się zrelaksować. Zatrudnij opiekunkę lub zawieź dzieci do dziadków, a sama wyjdź wieczorem i spotkaj się z przyjaciółmi. Życie pokazuje, że jakość, a nie ilość spędzanego czasu sprawia, że ​​dzieci rozwijają się lepiej.

Zabawy, czytanie i kąpiele są dobrym sposobem na tworzenie i wzmacnianie relacji z niemowlętami i małymi dziećmi.

W przypadku starszych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, dobrze jest wykorzystywać każdą wolną chwilę – na przykład zwykłą rozmowę w samochodzie w drodze do szkoły.

W wychowywaniu najważniejsza jest więź emocjonalna, jaką rodzice mają ze swoimi dziećmi i naprawdę to liczy się najbardziej.

Niestety, są sytuacje, gdy jesteśmy zmęczeni po pracy, a stres przynosimy do domu. Nie zdajemy sobie sprawy, jak często odsuwamy się od własnych dzieci zasłaniając się obowiązkami. Nie zapominajmy też, że każdy potrzebuje chwili relaksu.

Dzieci w wieku szkolnym również mają potrzebę odpoczęcia. Poszanowanie chwili wyciszenia i prywatności powinno być obustronne. Zawsze można zaproponować wspólne spędzanie czasu wolnego aktywnie: na rowerze, na basenie czy też na spacerze. Dziecko wyczuje, jeśli będziemy się zmuszać do spędzania czasu z nim, bo tak jest napisane w podręcznikach wychowania, czy tak doradzają dziadkowie. Mogą wtedy nie mieć ochoty na zabawę.

Dzieci słyszą i obserwują nas. To my jesteśmy dla nich przykładem.

Po urodzeniu córeczki, świat nie stanął mi na głowie. Oczywiście, że nieprzespane noce dawały się we znaki. Uczucie permanentnego zmęczenia towarzyszyło mi codziennie. Postanowiłam żyć trybem mojego dziecka, spać gdy córcia śpi. Wykorzystywać każdą wolną chwilę jej aktywności na poznanie jej charakteru i wzmacnianie więzi.

Pojawiła się najważniejsza istota w moim życiu.

Zaczęłam doceniać wolne chwile tylko dla siebie, ponieważ gdy byłam zmęczona i zdenerwowana, moje maleństwo to wyczuwało i zaczynało marudzić.

Kiedy córeczka osiągnęła wiek przedszkolny i poznała grupę nowych dzieci, powstały nowe tematy do rozmowy. Komunikacja werbalna i pozawerbalna jest niezwykle istotna.

Z zaciekawieniem opowiadała mi, jak wyglądały zajęcia, w jakie zabawy bawiła się z innymi przedszkolakami na podwórku, wsłuchiwałam się w każde jej słowo. Ona widząc moje zainteresowanie tematem rozmowy starała sobie przypomnieć, o czym może mi jeszcze opowiedzieć.

Po powrocie do domu córka chciała już odpocząć. Uznała, że przekazała już wystarczająco informacji.
Takie sytuacje też trzeba szanować, niezależnie od tego co jeszcze nas ciekawi.

Nasze pociechy nie będą rozumiały tłumaczenia, że musimy pracować. Dziecko powoli będzie się od nas odsuwać, jeśli nie poświęcimy im choć odrobiny więcej czasu.

Nie jest ważne dla dziecka, dlaczego jesteśmy zestresowani i jak bardzo jesteśmy zajęci pracą, którą z niezrozumiałych dla niego przyczyn zabraliśmy do domu.

Niektóre mamusie i niektórzy tatusiowie nadal widzą w dorastających nastolatkach swoje maleństwa, które w szpitalu po raz pierwszy trzymali w ramionach. W większości przypadków to jest właśnie miłość od pierwszego wejrzenia. A czas szybko mija. Nie możemy go zmarnować.

Może Cię zainteresować