×

Mobilizacja w Wuhan. Miasto szykuje się na trzecią falę koronawirusa?

Mobilizacja w Wuhan została ogłoszona przez miejscowe władze. Mieszkańcy zostali wezwani do gromadzenia zapasów na wypadek uderzenia trzeciej fali pandemii. Opublikowano szczegółową listę rzeczy, które są niezbędne do przetrwania.

Początki pandemii koronawirusa

Pierwsze doniesienia o nietypowym wirusie niewiadomego pochodzenia zaczęły krążyć po Chinach jesienią zeszłego roku. Do niedawna za pacjentkę zero uchodziła sprzedawczyni krewetek na targu w Wuhan, 57-letnia Wei Guxian. 11 grudnia 2019 roku z objawami grypopodobnymi udała się do małej zatłoczonej przychodni w centrum Wuhan, ale przepisane leki nie poprawiły jej stanu.

16 grudnia trafiła do kolejnego lekarza, który skojarzył jej objawy z podobnymi, występującymi u innych chorych. Okazało się, że oprócz niej, COVID-19 zdiagnozowano u 26 innych pacjentów, spośród których 24 miało bezpośrednie powiązania z targowiskiem Huanan. Chińskie władze ogłosiły wtedy, że nie ma powodu do paniki, bo koronawirus nie może przenosić się z człowieka na człowieka. Stąd obecne zarzuty wobec Chin o zatajenie przed światem istotnych faktów dotyczących wirusa.

Istnieje jednak jeszcze inna hipoteza, w myśl której pani Wei nie jest pacjentką zero, a pierwsze zakażenie koronawirusem nastąpiło miesiąc wcześniej, 17 listopada 2019 roku u mężczyzny, który nie odwiedzał wcześniej targowiska Huanan. Jeśli to prawda, to znaczy, że chińskie władze zwlekały ponad 2 miesiące z wprowadzeniem środków ostrożności.

Mobilizacja w Wuhan

Jesienią 2020 roku, gdy świat zmagał się w drugą falą koronawirusa, w Chinach sytuacja epidemiczna była tak dobra, że władze nawet zachęcały obywateli do podróżowania po kraju podczas ośmiodniowego święta środka jesieni, które jest tradycyjnie okresem wzmożonego ruchu turystycznego.

Niestety, zeszłoroczne święto zaczęło się nieszczęśliwie, od pożaru w parku rozrywki Taitaishan, w którym zginęło 13 osób. Zakończenie ferii też nie wypadło zbyt fortunnie, bo wykryto kolejne ognisko koronawirusa. 12 nowych przypadków potwierdzono w nadmorskim mieście Qingdao w prowincji Shandong liczącym 9 milionów mieszkańców. Podczas Złotego Tygodnia przewinęło się przez nie 4,5 miliona turystów.

Władze prowincji Hubei, uważanej za epicentrum pandemii koronawirusa, postanowiły dmuchać na zimne i solidnie przygotować się do ewentualnej trzeciej fali. Jak podaje Global Times, urzędnicy wezwali mieszkańców Wuhan do gromadzenia zapasów na wszelki wypadek.

Biuro Zarządzania Kryzysowego, które objęło nadzór nad mobilizacją, opublikowało listę rzeczy niezbędnych do przetrwania. Jest ona podzielona na 3 kategorie: produkty codziennego użytku, pierwszej pomocy oraz wyroby medyczne, w tym leki stosowane w przypadkach infekcji czy grypy. Mieszkańcy Wuhan zostali zobowiązani do zakupu wszystkich przedmiotów z listy.

Na terenie miasta rozpoczęła się także budowa magazynów, w których będą przechowywane zapasy na wypadek ponownego odcięcia miasta od reszty kraju.

Źródła: www.o2.pl, www.popularne.pl, weekend.gazeta.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować