×

15 mitów dotyczących włosów, które przez lata były nam wpajane, a nie mają wiele wspólnego z prawdą

Przez lata w gazetach i Internecie pojawiają się rady, jak dbać o włosy i jakie sztuczki stosować, aby mieć gęstą i lśniącą czuprynę. Niestety większość z nich w ogóle nie sprawdza się w życiu codziennym, o czym zaraz Was poinformujemy :)

1. Czesanie włosów jak na filmach

Pamiętacie te sceny, gdy kobiety siedziały przed lustrem i dłuuuugo szczotkowały swoje włosy? No cóż, to wcale nie wpływa dobrze na ich kondycję. Wręcz przeciwnie, prowadzi do tego, że się znacznie szybciej przetłuszczają. W rzeczywistości, należy czesać włosy tylko wtedy, gdy są splątane. Pamiętaj, że są one delikatne – zwłaszcza, gdy są mokre.

2. Uwaga hit: „Gdy wyrwiesz siwego włosa, w tym miejscu wyrosną dwa następne”

Otóż to nie jest prawda. Jeśli wyrwałaś siwego włoska i zauważyłaś, że wyrosły następne – to po prostu siwiejesz. Nie ma to związku z wyrwanym włoskiem.

*Pamiętaj, że wyrywanie nic Ci nie da, a wręcz może zaszkodzić. Jeśli zaczniesz robić to regularnie, w końcu stracisz wszystkie włosy! Jeśli Ci to przeszkadza, zdecyduj się na farbowanie.

3. Na szczęście siwienie nie jest związane bezpośrednio ze stresem.

I chociaż to nie jest prawda, stres powoduje przerzedzenie włosów, a nawet łysienie. Gdy włosy wypadną, mogą odrostać siwe, dlatego ludzie myślą, że ma to związek ze stresem.

4. Niektórzy uważają, że farbowanie bardzo niszczy włosy

Prawda jest taka, że o wiele bardziej szkodliwe jest rozjaśnianie niż samo farbowanie. W obecnych czasach metody koloryzacji są na tyle rozwinięte, że nie niszczą włosów aż tak jak może się wydawać.

5. Majonez – super odżywka. NIE!

Owszem, ten produkt ma wiele olejów, które według niektórych wpływają na kondycję włosów, ale to nie jest prawda. Majonez sprawi, że włosy będą wyglądały na tłuste i brudne.

6. Suszenie włosów

Okazuje się, że suszarka nie jest wcale naszym wrogiem! Kiedy Twoje włosy przez dłuższy czas są mokre, pęcznieją od wewnątrz, co wcale nie jest dla nich zdrowe. Jak zatem zająć się nimi odpowiednio? Niech wyschną w 70%, a następnie wysusz je chłodnym powietrzem.

7. Ręcznik tuż po kąpieli

Twoje włosy są najbardziej delikatne, gdy są mokre, a mocne pocieranie ich ręcznikiem nie jest najlepszym pomysłem. Delikatnie wciśnij je w materiał, ale nie pocieraj!

8. Produkty na rozdwojone końcówki

Przykro nam, ale nie ma czegoś takiego… Owszem, kosmetyki mogą wygładzić odrobinę włosy, ale nigdy nie będzie tak, że naprawią końcówki i w jakiś magiczny sposób dojdzie do ich scalenia. Pozostaje jedynie ich podcinanie.

9. Podcinanie = szybciej rosną włosy?

No niestety nie. Twoje włosy rosną od nasady, a podcinanie ich nie ma z tym związku. Będą wyglądać na zdrowsze, ale podcinanie nie doda im turbo przyspieszenia. Przykro nam.

10. Produkty, które obiecują, że włosy staną się grubsze

Czy ta obietnica nie brzmi dziwnie?! Zamiast wydawać dużo pieniędzy na tego typu produkty, zdecyduj się na zbilansowaną dietę. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo żelaza i witaminy D.

11. Kiedyś używano octu lub cytryny do tego, aby włosy się błyszczały

Owszem, tak było i faktycznie to działało, ale z jednego, bardzo ważnego powodu. Kiedyś szampon miał zupełnie inny skład niż te, które można spotkać na półkach. Najogólniej rzecz biorąc, było to mydło, które zostawiało pewien filtr na włosach. A ocet i cytryna skutecznie to ściągały. I oto zagadka rozwiązana!

12. Wypadające włosy w czasie kąpieli

Wiele osób uważa, że jest to wina nieodpowiednich produktów – nie jest to prawda. Naturalną rzeczą jest, że włosy nam wypadają w ciągu dnia. Nie panikuj, jeśli nie jest to niepokojąca ilość.

13. Płukanie zimną wodą na koniec

Wcale nie sprawia, że włosy będą lśnić. Byłoby to cudowne, gdyby okazało się to prawdą. Jednak prawda jest troszkę inna… Płukanie zimną wodą zwęża naczynia krwionośne w skórze głowy, które przenoszą niezbędne składniki odżywcze do każdego z mieszków, więc można nawet powiedzieć, że ta czynność nie jest taka dobra.

14. Kapelusz odpowiedzialny za łysienie?

W rzeczywistości łysienie jest ściśle związane z genetyką. Jeśli widzisz, że panowie noszą to nakrycie głowy, to tylko dlatego, że im się podoba… lub chcą ukryć łysienie, a nie że powstaje ono przez kapelusze ;)

15. Łupież = sucha skóra głowy?

To nie jest takie oczywiste, ponieważ łupież może pojawiać się z powodu wzrostu drożdży na skórze, stresu czy hormonów. I nie jest wcale powiedziane, że nie mogą go mieć ludzie z tłustą skórą głowy.

Może Cię zainteresować