Ministra potwierdza. Będą zmiany dla portfelów milionów Polaków

  Ministra potwierdza. Będą zmiany dla portfelów milionów Polaków

  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała zmiany w umowach zleceniu oraz samozatrudnieniu
  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała zmiany w umowach zleceniu oraz samozatrudnieniu
  Źródło zdjęć: © East News | Oleg Marusic/REPORTER
  18.02.2024 17:45

  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego, zaprezentowała szereg istotnych działań, które jej resort zamierza wprowadzić. Wśród nich znajdują się m.in. modyfikacje w umowach-zleceniu oraz samozatrudnieniu.

  Rada Dialogu Społecznego, która spotkała się w czwartek w Warszawie, skupiła się na kluczowych punktach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rozmowy koncentrowały się głównie na priorytetowych inicjatywach, które ministerstwo planuje wprowadzić.

  Rząd pracuje nad nowym mechanizmem

  Resort intensywnie pracuje nad jednym z najważniejszych projektów - nowym mechanizmem uwzględniającym okres prowadzenia działalności jednoosobowej oraz okresy pracy na podstawie umów cywilnoprawnych w stażu pracy.

  Zmiany mają na celu umożliwienie osobom rozpoczynającym pracę, uwzględnienia w obliczeniach stażu pracy lat prowadzenia działalności jednoosobowej lub świadczenia usług na zasadach umowy-zlecenia. Jak podkreśliła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez społeczeństwo.

  Już w 2021 roku Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Więcek, nawoływał do takich zmian. Jak przypomina prawo.pl, RPO otrzymywał wiele pism w tej sprawie od obywateli, którzy zgodnie podkreślali, że zmiana uwzględniająca "śmieciówki" i działalność gospodarczą w stażu pracy byłaby wyjątkowo korzystna, np. przy obliczaniu długości urlopu, czy wysługi lat.

  Informacje o tym, że resort pracuje nad takim projektem, ukazały się na łamach "Gazety Wyborczej" pod koniec stycznia 2024 r. Wówczas Resort zauważył, że osoby nie posiadające umowy o pracę są dyskryminowane. Nieuwzględnianie w stażu pracy wspomnianych form zatrudnienia utrudnia wielu osobom dostęp do niektórych praw i świadczeń pracowniczych – podała "Wyborcza".

  Marlena Maląg, minister pracy w rządzie Zjednoczonej Prawicy, akcentowała, że rząd negatywnie ocenił propozycję wprowadzenia zmian, według której okres pracy na JDG i zleceniu miałby być wliczany do okresów wpływających na uprawnienia pracownicze – informuje prawo.pl.

  Źródło artykułu:money.pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także