×

Minister zdrowia o feriach. „Miejmy nadzieję, że pandemia zaskoczy pozytywnie”

Minister zdrowia o feriach zimowych wypowiedział się z daleko idącą ostrożnością. Jak zauważył „pandemia już nas kilka razy zaskoczyła”.

Konferencja prasowa ministra zdrowia

Na dzisiejszej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dziennikarka Faktu zadała pytanie o powrót dzieci do szkół i przywrócenie nauki w trybie stacjonarnym oraz o plany na ferie zimowe. W obecnej sytuacji, jak zauważyła, ciężko cokolwiek planować, choćby dlatego, że hotele i pensjonaty są dostępne tylko dla osób przebywających w podróży służbowej, a rekreacyjny wyjazd z dzieckiem ciężko pod tę kategorię podciągnąć:

Pytanie o szkoły: kiedy może wrócić normalna stacjonarna nauka i czy można planować ferie zimowe. Hotele są zamknięte, nie wiadomo, co z nartami. Czy jest jakaś przestrzeń na to, by powiedzieć rodzicom, jak mają planować ten czas?

Minister zdrowia pominął pierwszą część pytania, ograniczając się do oczywistego dla wszystkich faktu, że obostrzenia zaplanowane do 29 listopada, a zatem również nauka zdalna dla wszystkich uczniów pozostają w mocy.

Minister zdrowia o feriach

W kwestii ferii zimowych zabrał głos i przez długi czas mówił o tym, że nic nie powie:

Te dywagacje czy analizy, które dotyczą okresu feryjnego są zdecydowanie przedwczesne. My jesteśmy w takiej sytuacji, że generalnie mamy zdefiniowane progi, które będą powodowały luzowanie obostrzeń. Z tym może jednym zastrzeżeniem, że do 29 listopada powiedzieliśmy sobie, że żadnych kroków nie będziemy podejmowali. Tak naprawdę te kryteria są dla nas pewnego rodzaju umową, puntem orientacyjnym, wedle którego będziemy podejmowali decyzje albo o luzowaniu albo o wprowadzanych obostrzeniach.

Przy okazji wyraził radość z tego, że krzywa zachorowań na Covid-19 spada, chociaż nie omówił aspektu mniejszej ilości wykonywanych testów. Dla opozycji, epidemiologów, a nawet doradcy premiera prof. Andrzeja Horbana nie jest żadną tajemnicą, że spadek liczby zakażeń jest pozorny, bo testuje się tylko pacjentów wysokoobjawowych.

Minister zdrowia nie zdecydował się na omówienie tej kwestii, ale przyznał, że przebieg pandemii jest trudny do przewidzenia:

Patrząc na prognozy, to pandemia już nas kilka razy zaskoczyła. Miejmy nadzieję, że teraz nas zaskoczy pozytywnie. To znaczy, że te spadki nadal będą miały miejsce i będzie to systematyczne zmniejszanie liczby zakażeń. […] W tej chwili jest jeszcze stanowczo za wcześnie, by wypowiadać się o planach na ferie.

A nie można było jednym zdaniem?

Źródła: www.youtube.com, tvn24.pl, www.wprost.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować