×

Minister Niedzielski o obostrzeniach. Cztery województwa najbardziej zagrożone!

Jeśli prośba nie działa, być może podziała groźba? Minister Niedzielski o obostrzeniach wypowiada się jednoznacznie i zapowiada: „w pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia”. O jakie województwa chodzi?

Polacy nie chcą się szczepić?

Protesty, a nawet podpalenie punktu szczepień – antyszczepionkowcy od słów przeszli do czynów. A im bardziej politycy i eksperci zachęcają do szczepień, tym większą podejrzliwość wzbudzają. Bo jeśli zachęcają, to na pewno mają w tym swój własny interes – myślą niektórzy. Efekt jest taki, że Polacy po prostu nie chcą się szczepić. Jedni zwyczajnie się boją, inni skupiają się na wakacjach, a jeszcze inni nie szczepią się, bo po prostu nie muszą tego robić. A co się stanie, gdy uderzy w nas kolejna fala pandemii?

Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować kolejne, właśnie także restrykcyjne kroki. Na moment obecny staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się zaszczepić, aby osiągnąć odporność zbiorową

– zapowiedział premier Morawiecki podczas konferencji we Wrocławiu. Swoją cegiełkę dołożył także szef resortu zdrowia.

Minister Niedzielski o obostrzeniach

Narodowy Program Szczepień zaczął się z wysokiego C – o aktorach, którzy mieli zaszczepić się poza kolejką, słyszeli wszyscy. I większość poczuła się tym faktem urażona. Bo skoro szczepionka była towarem deficytowym, była też towarem pożądanym. Dziś jest dostępna na wyciągnięcie ręki (dosłownie) – nie tylko w punktach szczepień, ale i pod kościołem, pod sklepem, na festynie czy w restauracji. A im większa dostępność szczepionek, tym mniejsze zainteresowanie. Co na to szef resortu zdrowia?

Podczas środowej wizyty w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, minister zdrowia wypowiedział się na temat sytuacji epidemicznej w Polsce. Adam Niedzielski przypomniał, że liczba zakażeń znów rośnie i że w 80 proc. za nowe przypadki odpowiada bardziej zaraźliwy wariant Delta.

Chcemy uchronić się przed scenariuszem, który zakłada, że jesienią zbliżmy się do 3000 nowych przypadków dziennie. Jedyną bronią, którą dysponujemy są szczepienia, tylko i wyłącznie one nas uchronić przed scenariuszem, który by oznaczał powrót do sytuacji, z którą mieliśmy wcześniej do czynienia

– podkreślił szef resortu zdrowia.

Niedzielski zdradził też, że „w pierwszej kolejności obostrzeniami będą objęte tereny o najniższym poziomie wyszczepienia”.

Mogę teraz z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimikolwiek obostrzeniami, to one na pewno będą brały pod uwagę regionalny stopień zróżnicowania w wyszczepieniu.

Mowa o czterech województwach. To Podlasie, Podkarpacie, Lubelszczyzna i Warmińsko-Mazurskie.

Niedzielski zaznaczył, że mieszkańcy tych regionów mogą się spodziewać obostrzeń, które obejmą takie same branże jak w poprzednich lockdownach.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij