×

Kolejny niepokojący efekt koronawirusa. Lekarze określają ten stan mgłą mózgową

„Mgła mózgowa” uznawana jest za groźne powikłanie neurologiczne Covid-19. Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, zgłaszają niepokojące skutki choroby.

„Mgła mózgowa”

Okazuje się, że coraz więcej osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, zgłasza się do specjalistów z nietypowymi objawami. Jak czytamy w The Guardian, wśród nich jest m.in. stan, który lekarze określają mianem „mgły mózgowej”. Objawia się on m.in. problemami z koncentracją, pamięcią, czy trudnościami poznawczymi. Dziennik brytyjski opisał jeden z takich przypadków.

Mirabai Nicholson-McKellar po zakażeniu SARS-CoV-2 zmagała się z bólem w klatce piersiowej oraz migreną. Ten stan utrzymywał się przez kilkanaście dni. Siedem miesięcy po przebytej chorobie kobieta wciąż nie doszła do siebie. Ostatnio zauważyła, że ma problemy z myśleniem.

To całkowicie paraliżujące. Nie jestem w stanie jasno myśleć, codzienne czynności, takie jak zakupy czy sprzątanie, zaczęły stanowić ogromne wyzwanie. Mam problemy z koncentracją. Nie mogę pracować dłużej niż jedną do dwóch godzin dziennie, a samo wyjście z domu na zakupy to dla mnie wyczyn.

– powiedziała 36-latka w rozmowie z The Guardian.

Należy to zbadać

Dr Michael Zandi, konsultant w Instytucie Neurologii UCL Queen Square wyjaśnia, że przyjmował pacjentów po Covid-19, u których już od kilku miesięcy występuje zjawisko tzw. „mgły mózgowej”.

Odsetek osób z objawami poznawczymi w jakimkolwiek okresie po przebyciu COVID-19 jest nieznany i stanowi obecnie przedmiot badań. Ale niektóre wyniki już sugerują, że ten problem może się tyczyć nawet 20 proc. chorych.

Z kolei dr Ross Paterson z instytutu Queen Square wskazuje, że samo określenie „mgła mózgowa” nie zostało do tej pory zdefiniowane. I dlatego występuje problem z badaniem tych objawów:

To nie jest termin medyczny, tak to po prostu nazywają ludzie. Dokładne badania będą możliwe, gdy szczegółowo zbadamy same objawy i sprawdzimy, na ile są mierzalne. Póki co nikt tego jeszcze nie zrobił.

Źródła: www.theguardian.com, www.nytimes.com, www.abc.net.au, kobieta.onet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij