×

Mgła mózgowa po COVID-19. Może dotyczyć nawet jednej trzeciej zakażonych

Lista objawów i skutków zakażenia koronawirusem wydaje się nie kończyć. A to dlatego, że w miarę upływu czasu eksperci gromadzą coraz więcej informacji na temat gnębiącej nas epidemii. Teraz mówią o kolejnym groźnym skutku infekcji. Mgła mózgowa po COVID-19 sprawia, że pacjenci zachowują się jak w amoku.

Mgła mózgowa po COVID-19. Kolejne groźne powikłanie

Osoby, które przeszły COVID-19, coraz częściej zgłaszają się do lekarzy z nietypowymi dolegliwościami. Skarżą się na zaniki pamięci i problemy z koncentracją. Ich dolegliwości przypominają tzw. mgłę mózgową.

Tym terminem określa się szereg objawów. Obok problemów z pamięcią i koncentracją, wymienić można także m.in. wyczerpanie fizyczne i psychiczne, kłopoty ze sformułowaniem myśli, poczucie, że świat widzi się „za mgłą”, niepokój.

Mgła mózgowa może mieć różne przyczyny. Jak się okazuje, może być związana również z koronawirusem. Specjaliści przypominają, że koronawirus może uszkadzać mózg (udowodniono to w badaniach). Utrata węchu i smaku, które bardzo często występują u zakażonych, mają podłoże neurologiczne.

(…) Płaty czołowe są odpowiedzialne za pamięć, planowanie działań i ich podejmowanie czy ogólnie sam proces myślenia. Stąd też pojawiła się koncepcja „mgły pocovidowej”, czyli pogorszenia tych konkretnych funkcji po przebytej chorobie w związku z uszkodzeniem płatów czołowych

– tłumaczy dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP, cytowany przez portal abczdrowie.pl.

Stosowne badania przeprowadzono we Francji. Okazało się, że wśród 120 chorych na COVID-19, aż 34 proc. ankietowanych skarżyło się na problemy z pamięcią, a 27 proc. na trudności z koncentracją.

Złe wieści są takie, że problemy mogą występować przez wiele tygodni.

„Tata wyrywał sobie wenflony”

Pani Natasza, której historię opisuje portal abczdrowie.pl, ma 67-letniego ojca i 39-letnią siostrę. Oboje zetknęli się z powikłaniami, przypominającymi mgłę mózgową.

39-latka boryka się z objawami, chociaż COVID-19 przechorowała już miesiąc temu.

Proste czynności, które wcześniej normalnie wykonywała, teraz sprawiają jej trudność. Robi głupie błędy

– opowiada jej siostra.

W gorszej sytuacji jest 67-letni ojciec kobiet. Pani Natasza opisuje, że tata z dnia na dzień tracił z nimi kontakt.

Tata wyrywał sobie wenflony, odpychał personel, który przychodził mu pomóc, zrywał maskę z tlenem, zupełnie odmawiał jedzenia. Byliśmy w szoku. Na początku bardzo trudno było nam zrozumieć, dlaczego tak się zachowuje

– mówi kobieta.

Eksperci szacują, że nawet 30 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem cierpi na mgłę mózgową.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować