×

74-latek uderzył się w głowę. Po tym na środku zaczął wyrastać mu róg

Przypadek 74-latka z Indii zaszokował nawet lekarzy. Mężczyzna zgłosił się do szpitala z „diabelskim rogiem” wystającym z czubka łowy. Narośl pojawiła się po tym, jak uderzył się w głowę. Przez lata naroślą zajmował się jego fryzjer, jednak ostatecznie mężczyzna zdecydował się na konsultacje z lekarzem.

„Diabelski róg” na skórze famera

Wszystko zaczęło się w 2014 roku. 74-letni Shyam Lal Yadab uderzył się w sam czubek głowy. Niedługo później, zauważył w miejscu uderzenia tajemniczą narośl.

Farmer z Indii nieszczególnie przejmował się rogiem wyrastającym z jego głowy. Przez lata w radzeniu sobie z naroślą, pomagał mu jego fryzjer. Niestety, niezależnie od tego, jak często ścinał róg, odrastał z powrotem.

Lekarze nie spotkali wcześniej takiego przypadku

Mężczyzna zgłosił się do szpitala, dopiero kiedy róg miał długość 10 cm i zaczął powodować ból. Narośl zrobiła się zbyt twarda, żeby fryzjer był w stanie ją ściąć albo skrócić. Chirurdzy ze szpitala w Sagar w Indiach byli w szoku, że narośl osiągnęła aż takie rozmiary. Przyrzynają, że przypadek był na tyle rzadki, że opisano o na łamach Międzynarodowego Magazynu Chirurgicznego.

Na szczęście jej usunięcie nie było wyzwaniem dla specjalistów. Po tomografii i diagnostyce zdecydowali, że 74-latek musi przejść operację. Sprawnie wycięli róg żyletką, a w miejsce, z którego wyrastał, przeszczepili skórę z innej części ciała. Musieli zająć się także korzeniem narośli. Wszystko po to, żeby zapobiec jej powstawaniu w przyszłości.

Zmiana może być objawem nowotworu

W rozmowie z mediami jeden z lekarzy wytłumaczył, na czym polega przypadłość 74-latka:

W terminologii medycznej, taki typ rzadkiej narośli jest nazywany rogiem skórnym. Składa się głównie z mas kreatyny, czyli tego samego materiału, który odnajdziemy także w paznokciach czy skórze. Zazwyczaj są usuwane sterylną żyletką. Jednak pacjent nadal będzie pod naszą opieką. Rogi skórne to zwykle łagodne zmiany, ale zawsze mogą być potencjalnie złośliwe. Wysłaliśmy próbkę do analizy, a dalsze leczenie może obejmować radioterapię i chemioterapię

Takie narośle nie zdarzają się często, a dokładna przyczyna powstawania rogów nie jest znana. Naukowcy są zdania, że można powiązać je z nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne. Tym bardziej że występuje na skórze głowy albo na odsłoniętych częściach rąk. Zwykle pacjenci z taką przypadłością mają 60 a 70 lat.

Może Cię zainteresować