×

Mężczyzna z „najpiękniejszą twarzą świata”. Naukowcy wydali werdykt

Mężczyzna z „najpiękniejszą twarzą świata” to… Gdyby naszym zadaniem było dokończenie tego zdania, z pewnością padłoby wiele różnorodnych odpowiedzi. A czy można wskazać jedną, najbardziej obiektywną? Naukowcy uważają, że tak. Wybrali aktora, którego twarz jest bliska ideału.

Mężczyzna z „najpiękniejszą twarzą świata”

Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje. Każdemu z nas podoba się coś innego, ale właśnie to jest najciekawsze. Dzięki temu świat jest bardziej kolorowy i różnorodny. Jednak fakty są takie, że od wieków istnieją pewne kanony piękna. Kiedyś myślenie o trendach kreował sztuka. Dziś powiedzielibyśmy raczej, że ulegamy presji kanonu narzucanego przez media społecznościowe. To celebrytki z Instagrama definiują piękno. Dzięki Instagramowi kobiety z różnych zakątków świata zamarzyły o tym, by mieć wcięcie w talii, duże pośladki, płaski brzuch i kształtne usta.

Jeśli chodzi o mężczyzn, sprawa jest nieco bardziej „skomplikowana”. Jak wybrać mężczyznę, któremu najbliżej do ideału? Naukowcy dokonali wyboru, który dla wielu może być zaskoczeniem. Werdykt nie był jednak przypadkowy. Pod uwagę wzięto m.in. symetrię i proporcje twarzy.

Analiza sprowadza się do „złotego współczynnika”, który wywodzi się z europejskiego renesansu i został podobno wykorzystany przez Leonarda Da Vinci w jego słynnym dziele „Człowiek witruwiański”. Aby określić prawdziwe piękno twarzy, analizuje się konkretne odległości pomiędzy oczami, czołem, nosem i ustami. (…) Im bliżej twarzy do „boskiego” ideału, który wyznaczony został na miarę: 1.618, tym bardziej atrakcyjna jest osoba.

– wyjaśnia portal o2.pl.

Niekwestionowany zwycięzca

Idealne oblicze według algorytmu? Przeanalizowano wygląd największych przystojniaków w Hollywood. Na liście znalazł się m.in. Ryan Gosling, Brad Pitt, Henry Cavill, George Clooney czy Bradley Cooper.

 

Ale żaden z nich nie nie został mężczyzną z „najpiękniejszą twarzą świata”. Ten tytuł przyznano… Robertowi Pattinsonowi.

Aktora w 2020 r. okrzyknięto najbardziej atrakcyjnym mężczyzną na świecie. Czas mija, ale Cedric Diggory z „Harry’ego Pottera” i Edward Cullen ze „Zmierzchu” najwyraźniej nadal jest bezkonkurencyjny.

Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), pxhere.com
0
Would love your thoughts, please comment.x