×

8 faktów, których nie wiedzieliście o męskim ciele. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące!

Męskie ciało ukrywa w sobie mnóstwo niespodzianek. Niektóre z nich pozostają w dużej mierze nieznane nie tylko kobietom, ale także samym mężczyznom.
Przedstawiamy 8 faktów, które sprawią, że spojrzysz na mężczyzn w zupełnie nowy sposób.

1. Powolne starzenie się

Twarz mężczyzny zachowuje młody wygląd o wiele dłużej niż kobiety. Z wiekiem poziom kolagenu ulega stopniowemu zmniejszeniu, natomiast skóra mężczyzny traci go znacznie wolniej, co oznacza, że jest bardziej odporna na marszczenie i opadanie. Wiadomo jednak, że mężczyźni nie dbają o skórę na twarzy tak bardzo jak kobiety, dlatego są bardziej podatni na szkodliwe warunki zewnętrzne, które mogą zmniejszyĆ ich naturalną przewagę nad kobietami do zera.M

2. Zdolność do wytwarzania mleka

Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają gruczoły mlekowe, lecz ich produkcja w ciele męskim jest bardziej skomplikowana i zależy od wielu czynników.
Jednym z nich jest wytwarzanie się zbyt dużej ilości prolaktyny hormonalnej. Może to być wynikiem leczenia zaburzeń rytmu serca, problemów z przysadką mózgową i podwzgórza, stosowania opioidów lub z powodu skrajnego głodu.

3. Łysienie

Najprostszym wytłumaczeniem na skłonności do łysienia u mężczyzn jest przekazywanie przez matkę genów, które to powodują. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ są też inne, niemniej ważne czynniki. Jeśli ojciec mężczyzny jest łysy, szanse na utratę włosów zwiększą się o 60%. Co więcej aktywność męskich hormonów wpływa na mieszki włosowe, przez co organizm stopniowo traci zdolność do wytwarzania nowych włosów. Stres i uboga dieta również zwiększają ryzyko łysienia.

4. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Może to być dla niektórych bardzo zaskakujące, ale 26% mężczyzn również doświadcza PMS. W tym czasie mężczyzna odczuwa podobne objawy jak kobieta. Staje się bardziej wrażliwy, drażniący, głodny, a nawet doświadcza skurczów żołądka.

5. Kobiece pochodzenie

Każdy z nas rozpoczął swoją egzystencję jako kobieta. Chromosomy X i Y są odpowiedzialne za określenie płci danej osoby. Jeśli dwa chromosomy X łączą się podczas poczęcia, powstaje dziewczynka. Jeśli zaś połączą się chromosomy X i Y, pojawia się chłopiec. W ciągu pierwszych 5-6 tygodni, chromosom Y jest nieaktywny. Dopóki nie zacznie funkcjonować, zarodek zaczyna rozwijać się jako dziewczynka.

6. Gruba skóra

Testosteron męski powoduje, że skóra jest grubsza o 25% od skóry kobiet. Jednak z upływem lat, ich skóra staje się cieńsza, podczas gdy u kobiet pozostaje taka sama grubość, aż do menopauzy.

7. Jabłko Adama

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym jest jabłko Adama, i dlaczego u mężczyzn jest większe? Kobiety mają tylko niewielki wyrostek na szyi, składający się z chrząstki tarczycy, której jedynym celem jest ochrona akordów wokalnych. Chrząstka jest również odpowiedzialna za wyższy ton głosu. W ciągu młodzieńczych lat osoba zmienia swój kąt w stosunku do pierścieniowej chrząstki, tworząc jabłko Adama i prowadzi do tzw. „łamania” głosu. Kąt ten jest mniejszy u mężczyzn, niż u kobiet, zwiększając w ten sposób wyrostek, a ich głosy są niższe.

8. Postrzeganie kolorów

Mężczyźni rozpoznają dużo mniej odcieni kolorów niż kobiety, a powód tego jest naprawdę prosty. Odbieranie barw zależy od komórek stożkowych siatkówki. Informacje o nich, zawarte są w chromosomie X. U kobiet występują dwa chromosomy X, w których liczba komórek stożkowych jest dwa razy większa, niż w przypadku mężczyzn.

Może Cię zainteresować