×

Program mama 4+ rusza już od 1 marca. Wiadomo, ile miesięcznie będą otrzymywać kobiety

Dzisiaj, tj. 30 stycznia przed południem rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Program „Mama 4 plus” dotyczy tzw. emerytur matczynych.

Na czym on polega?

Projekt rządu zakłada, iż matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Politycy uznali, że zajmowanie się licznym potomstwem uniemożliwia kobietom wypracowanie emerytury, albo ich świadczenia są bardzo niskie.

Wysokość świadczenia

Wysokość emerytury matczynej ma wynosić 1100 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura po marcowej waloryzacji. Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na wniosek matki po ukończeniu 60. roku życia (lub ojca, który ukończy 65 lat). W przypadku, gdy osoba uprawniona pobiera już emeryturę, ale jest ona niższa od minimalnego świadczenia, może liczyć na wyrównanie.

„Emerytura spadkowa”

Po śmierci matki, pieniądze z tytuły świadczenia uzupełniającego, będą wypłacane ojcu dzieci.

Prognozy rządu

Szacuje się, że świadczenie „Mama 4 plus” w pełnej wysokości przysługiwać będzie ok. 65 tys. osób, kolejne 20,8 tys. będzie je otrzymywać w ramach dopłaty wyrównującej do minimalnej emerytury.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu powiedział:

Wiadomo, że mamy są najbardziej doceniane przez swoje dzieci, ale państwo też powinno doceniać mamy w tym wielkim wysiłku, wielkiej pracy, którą wykonywały i wykonują. Państwo musi je wspierać w szczególności w późniejszym okresie, kiedy brakuje im sił

Opinia publiczna przyjęła pozytywnie projekt ustawy

Pomysł został dobrze przyjęty, głównie ze względu na docenienie pracy kobiet w rodzinach wielodzietnych, które nie zdążyły przepracować minimalnego okresu 20 lat, upoważniającego do prawa do emerytury.

Jak o polskich matkach mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy:

Nasze mamy, to ciche bohaterki, to polskie siłaczki, które wychowywały swoje dzieci w różnych okresach, kiedy też oferta polityki rodzinnej nie była tak szczodra i tak urozmaicona, jak jest dzisiaj

Na program „Mama 4 plus” w 2019 roku z budżetu państwa zostanie przeznaczone około 801,3 mln zł

Pierwsze tzw. matczyne emerytury, mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.

Może Cię zainteresować

zamknij