Masz konto w Pekao? Ważny komunikat banku

  Masz konto w Pekao? Ważny komunikat banku

  Bank Pekao apeluje o ostrożność
  Bank Pekao apeluje o ostrożność
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Real_life
  29.02.2024 15:06

  Bank Pekao wzywa swoich klientów do ostrożności wobec niepokojących wiadomości SMS. Specjaliści z branży bankowej ostrzegają, że przestępcy również wykorzystują tożsamość personelu bankowego, oferując spotkanie, na którym sugerują włączenie dostępu do pulpitu zdalnego.

  W komunikacie opublikowanym na Facebooku, Bank Pekao wezwał klientów do zachowania rozwagi i niezachwiania się przez zawartość SMSów sygnalizujących podejrzaną aktywność na rachunku bądź zalecenie zainicjowania rozmowy online. Większość z tych wiadomości pochodzi najprawdopodobniej od oszustów, którzy wykorzystują socjotechniki - starają się inspirować obawą oraz poczuciem, że należy natychmiast zareagować, aby zabezpieczyć środki na koncie.

  Kontakt z nieautentycznym pracownikiem banku jest oczywiste zagrożeniem, zazwyczaj mającym na celu ustanowienie połączenia z komputerem pokrzywdzonego. Często używane do tego celu programy to AnyDesk oraz TeamViewer, oba uznane narzędzia, ale nie przeznaczone do komunikacji z bankiem. Jeśli ofiara nie zda sobie sprawy, że jest w ten sposób oszukiwana, może ostatecznie stracić środki z rachunku.

  Oszust, korzystając z połączenia zdalnego, ma możliwość obserwowania aktywności ofiary przy komputerze. W tle prawdopodobnie poprosi ją o zalogowanie się do jej banku w celu przeprowadzenia określonych operacji, przy okazji zdobywając dostęp do loginu i hasła lub bezpośrednio o to zapyta. Bank Pekao podkreśla, że nigdy nie korzysta z pulpitu zdalnego w celu wsparcia technicznego dla klientów.

  Chcemy również przypomnieć, że podejrzane i fałszywe SMS-y należy zgłaszać specjalistom od bezpieczeństwa w CERT Polska pod numerem 8080. W końcu, zgromadzone informacje o każdej próbie takiego oszustwa będą wykorzystane do stworzenia wspólnej bazy dla operatorów telefonii komórkowej, co umożliwi automatyczne blokowanie takich ataków już na etapie próby wysłania podobnego komunikatu lub nawiązania rozmowy.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także