×

Masowe zatrucie nieświeżym kebabem. Ponad 800 chorych i 1 ofiara śmiertelna

Masowe zatrucie nieświeżym kebabem. Wysokie temperatury oraz nieodpowiednie przechowywanie sprawiły, że mięso zawarte w popularnym daniu stało się niezdatne do spożycia. Skutki zjedzenia zatrutego mięsa były tragiczne.

Masowe zatrucie nieświeżym kebabem

Jordańskie media poinformowały o szokującym przypadku masowego zatrucia, do którego doszło w miejscowości Ain-al-Baszra na przedmieściach Ammanu. W wyniku ciężkiego zatrucia starym mięsem zmarło 5-letnie dziecko, a 826 osób zostało w poniedziałek hospitalizowanych ze względu na poważne objawy. Zmarły chłopiec cierpiał na wadę serca, co zdecydowanie przyczyniło się do zgonu. Odpowiedzialność za zatrucie ponosi właściciel lokalu oferującego tani kebab. Wszystko wskazuje na to, że serwowane w kebabie mięso było przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Przedstawiciele jordańskiego ministerstwa zdrowia stwierdzili, że przyczyną zepsucia się mięsa był fakt, że trzymano je przez długi czas poza lodówką. W połączeniu z bardzo wysokimi temperaturami jakie latem panują w kraju (nawet powyżej 40 stopni), mięso musiało się zepsuć. Badania laboratoryjne potwierdziły, że w mięsie obecne były szczepy niebezpiecznych bakterii. Jeszcze przed dwoma dniami w szpitalu znajdowało się 321 osób, stołujących się w lokalu. Właściciel baru oraz dwie osoby zatrudniane przez niego zostały już zatrzymane. Okazuje się, że ludzie Ci sprzedawali kebab za połowę normalnej ceny, aby zwabić jak najwięcej klientów. Nie wiadomo, czy byli świadomi, że zatruwają ludzi.

Jak rozpoznać zepsute mięso?

Surowe mięso nienadające się do spożycia charakteryzuje się specyficznym, nieprzyjemnym zapachem. W przypadku wołowiny barwa zmienia się na brunatną, w przypadku wieprzowiny na ciemno-różową. Z kolei, drób ma tendencję do szarzenia. Na powierzchni zepsutego mięsa może pojawić się biało-zielony nalot, który świadczy o obecności pleśni. Co więcej, świeże mięso ma zwartą konsystencję i po naciśnięciu palcem, wraca do swojego pierwotnego kształtu. W przypadku zepsutego mięsa, konsystencja jest lepka i obślizgła. Może nawet wyciekać z niego mętny płyn. Jest to nic innego, jak oznaka działalności bakterii beztlenowych, które rozkładają białko. Warto zwracać uwagę na świeżość mięsa już w sklepie. Nawet w supermarketach, w których zdawałoby się, że przestrzegane są wszelkie normy sanitarne, może dojść do sprzedaży nieświeżego mięsa. 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować