×

Masowe zakażenia koronawirusem na Śląsku. Ich źródło nie jest na razie znane

Na początku epidemii koronawirusa w Polsce to właśnie Śląsk był regionem, w którym odnotowywano największe przyrosty zakażeń. Teraz sytuacja się powtarza. Masowe zakażenia koronawirusem na Śląsku są powodem do obaw, ponieważ nie da się ustalić ich źródła.

Rekordowe przyrosty

Od początku trwania epidemii koronawirusa w Polsce, region Śląska cechował się bardzo dużą podatnością na przyrosty zakażeń. Przez wiele miesięcy to właśnie na Śląsku dochodziło do masowych zakażeń. Ich źródłem bardzo często były zakłady górnicze, w których brak jest możliwości zagwarantowania odpowiedniego dystansu pomiędzy pracownikami.

Wygląda na to, że czeka nas powrót wydarzeń z początku epidemii, bowiem znów na Śląsku obserwuje się gwałtowny wzrost ilości zakażeń. Tylko dziś w regionie odnotowano 4 245 nowych zakażeń. Jest to wynik najwyższy w całej Polsce i jednocześnie niemal trzykrotnie wyższy niż przed tygodniem (wówczas w regionie doszło do 1 493 zakażeń). Co gorsza, nie wiadomo na razie, czy istnieją konkretne źródła zakażeń. Wszystko wskazuje na to, że zachorowania mają charakter rozproszony. Statystyki sanepidu wskazują, że w ciągu zaledwie tygodnia liczba wykrytych na Śląsku przypadków koronawirusa prawie się podwoiła. W ciągu siedmiu dni potwierdzono 22 261 nowych zakażeń. Tydzień wcześniej ilość ta wynosiła 11 690.

Masowe zakażenia koronawirusem na Śląsku

Z dostępnych danych wynika, że większość zakażonych osób nie jest w stanie wskazać, gdzie mogło dojść do zakażenia. Bardzo ważnym czynnikiem w kontekście narastania fali zachorowań jest gęstość zaludnienia. Należy pamiętać, że w górnośląsko-zagłębiowskiej aglomeracji jest ona najwyższa w Polsce. Ponadto, w regionie wykonywana jest bardzo duża ilość testów, co automatycznie powoduje zwiększenie ilości wyników pozytywnych. Od początku epidemii w regionie potwierdzono obecność COVID-19 u 1,58 procent populacji. Gwałtowny przyrost nowych przypadków zakażeń jest także rezultatem nowego rozporządzenia ministra zdrowia, które pozwala na raportowanie wyników z prywatnych laboratoriów. Zgodnie z przepisami, istnieje możliwość weryfikowania zachorowania na COVID-19 także za pomocą testów antygenowych. Do wykonywania tego typu testów nie jest niezbędne laboratorium.

W województwie śląskim rozpoczęły się już prace zmierzające do utworzenia trzech szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Pierwszy pomieści 500 łóżek. W drugim ma się znaleźć 1 140 łóżek.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować