×

Masowe zachorowania w szkole w Zalesiu. Znamy pierwsze wyniki badań

Odwołane zajęcia, zamknięta szkoła, odkażanie pomieszczeń – w ciągu niespełna tygodnia, wirus zaatakował uczniów szkoły podstawowej w Zalesiu (Lubelskie). Masowe zachorowania w szkole zaniepokoiły dyrekcję oraz rodziców. Powiadomiono służby sanitarne, kuratorium oraz Urząd Gminy.

Znamy już wyniki badań przeprowadzonych wśród uczniów.

Wirus atakuje

Podczas gdy cała Polska żyje doniesieniami na temat koronawirusa, Polaków – nieco niepostrzeżenie, choć niezwykle skutecznie – atakuje inny wirus. Jest to wirus grypy.

Boleśnie przekonali się o tym uczniowie szkoły podstawowej w Zalesiu. Pod koniec ubiegłego tygodnia, u wielu uczniów zaczęły pojawiać się takie same objawy: kaszel oraz wysoka gorączka. W piątek duża część uczniów nie pojawiła się na zajęciach.

Po weekendzie do szkoły przyszło zaledwie 90 z 260 uczniów!

Sytuacja mocno zaniepokoiła dyrekcję oraz nauczycieli szkoły.

Masowe zachorowania w szkole

Pracownicy szkoły poinformowali o sytuacji Urząd Gminy, kuratorium, a także służby sanitarne. Zapadła decyzja o zamknięciu szkoły.

Od wszystkich chorych dzieci Sanepid pobrał próbki do badań, aby sprawdzić, jaki jest powód nagłych i masowych zachorowań.

Na wyniki trzeba było czekać przez 2 dni. W tym czasie wszyscy chorzy mieli pozostać w domu.

Są wyniki badań

Zaskoczenia nie było. Okazuje się, że za stan dzieci odpowiada wirus grypy typu A. Sanepid uspokaja – u dzieci z całą pewnością wykluczono koronawirusa.

Choć jest to oczywiście dobra wiadomość, nie powinna uśpić naszej czujności. Wirus grypy poczyna sobie coraz śmielej. W co najmniej kilku innych szkołach podstawowych, z powodu grypy nieobecnych jest około 60% uczniów.

Tylko w Lubelskim, w ostatnim tygodniu nastąpił wzrost zachorowań o przeszło dwa tysiące przypadków w stosunku do tygodnia poprzedniego.

Od początku tego roku, z powodu powikłań po grypie, w Polsce zmarło 5 osób. Zaś od początku sezonu grypowego, który zaczyna się już we wrześniu, w Polsce na grypę zachorowało już ponad 300 tysięcy osób.

Placówka w Zalesiu próbuje poprawić sytuację, myjąc klamki, baterie umywalkowe oraz blaty stolików płynem do odkażania, stosowanym w szpitalach.

 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować