Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W całym kraju rozlewa się fala protestów ze strony społeczności rolniczej. Protestujący rolnicy zorganizowali blokady w miastach oraz na ważnych drogach w Polsce. Dodatkowo, we wtorek zainicjowali w Warszawie "Marsz Gwiaździsty", stanowiący kulminację ich dotychczasowych działań protestacyjnych. Jakie jest stanowisko Polaków w tej kwestii? Odpowiedź jest wyraźna.
We wtorek, w stolicy odbył się "Marsz Gwiaździsty", będący zwieńczeniem serii protestów rolniczych. Ich główne żądania dotyczą uregulowania problematyki importu produktów z Ukrainy oraz przeciwdziałania wdrożeniu unijnego Zielonego Ładu.
- Chcemy wywołać reakcję rządu Donalda Tuska, który nie podejmuje konkretnych działań w sprawie importu zboża z Ukrainy oraz planów wdrożenia Zielonego Ładu. Zostaliśmy zmuszeni do zablokowania Warszawy. Marsz odbywający się we wtorek to tylko ostrzeżenie. 6-7 marca też odwiedzimy stolicę i będzie znacznie gorzej — powiedział Emil Lemański, rolnik z organizacji Rola Wielkopolski, jeden z organizatorów marszu w Warszawie.
W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytano Polaków o ich stosunek do trwających protestów rolniczych. Pytanie brzmiało: "Czy popiera Pan/Pani mające obecnie miejsce w Polsce protesty rolników?".
Wyniki badania są niepodważalne. 52% badanych zdecydowanie popiera postulaty rolników, a kolejne 23,9% wyraża umiarkowane poparcie. Zdecydowana większość respondentów okazuje zatem wsparcie dla rolników.
14,5% ankietowanych nie popiera protestów w większym stopniu, a 4% zdecydowanie się im sprzeciwia. Ponadto, 5,9% respondentów nie posiada wyrobionego zdania na ten temat.
Wsparcie społeczne dla rolników różni się w zależności od wielkości miejscowości, w której żyją respondenci.
Największe poparcie — co nie dziwi — protesty rolnicze znajdują wśród mieszkańców mniejszych miast do 50 tys. mieszkańców, gdzie 53% mieszkańców popiera rolników. Co ciekawe, protesty rolnicze cieszą się także większym uznaniem wśród mieszkańców dużych miast (powyżej 250 tys. mieszkańców) niż średnich (50 do 250 tys. mieszkańców), odpowiednio 43% do 35% poparcia.
Poparcie dla protestów rolniczych wśród sympatyków różnych partii również się różni.
Najwięcej poparcia protesty znajdują wśród wyborców PiS, gdzie 89% z nich zdecydowanie je popiera. Z kolei wśród wyborców KO jedynie 18% wyraża pełne poparcie. Większość wyborców Lewicy oraz Konfederacji też popiera rolników, odpowiednio 55% i 66% z nich.
Natomiast sympatycy Trzeciej Drogi, w tym PSL, wykazują się mniejszym entuzjazmem – zaledwie 26% z nich wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 45% opowiada się "raczej za". "Raczej przeciw" lub "zdecydowanie przeciw" stanowią łącznie 20% sympatyków Trzeciej Drogi.
Badanie zostało zrealizowane przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 23-25 lutego 2024 roku przy użyciu metody mieszanej CATI i CAWI na grupie 1000 respondentów.