×

Odkryto 751 nieoznakowanych grobów. Znajdowały się pod katolicką szkołą

Masowe groby pod szkołą w Marieval stanie Saskatchewan przez dziesiątki lat skrywała mroczny sekret. Pod jej ruinami odkryto setki grobów.

Masowe groby pod szkołą

Na terenie zburzonej już szkoły w Marieval w stanie Saskatchewan odkryto nieznakowane groby ponad 751 dzieci. Najpewniej są to ofiary tamtejszej placówki edukacyjnej, która funkcjonowała przez wiele lat. System szkół z internatem, który funkcjonował w latach 1831-1996, odebrał około 150 000 rdzennych dzieci z ich rodzin i przeniósł je do chrześcijańskich szkół z internatem

W większości były to szkoły katolickie, jednakże istniały placówki zarządzane przez tak osoby świeckie, jak i innego wyznania. Podlegały one rządowi federalnemu. Ich celem była nauka języka oraz nauka kultury obowiązującej na terenie Kanady. Potępiano w nich pierwotne wierzenia Indian, uznając je za heretyckie. Według różnych szacunków przez szkoły dla ludności Pierwszych Narodów mogło zginąć od 4 do nawet 10 tys. dzieci.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w trakcie konferencji prasowej (25 czerwca), że poprosił papieża, aby ten przyjechał do Kanady, aby mógł oficjalnie przeprosić za rolę Kościoła katolickiego w prowadzeniu szkół dla rdzennych dzieci. Sam Trudeau zadeklarował osobiste zaangażowanie w sprawę i obiecuje, że „zostaną wynagrodzone krzywdy z przeszłości”. Na ten moment Papież Franciszek nie wypowiedział się w sprawie szkół katolickich na terenie Kanady.

Wcześniej odkryto szczątki 215 dzieci na terenie szkoły Kamloops Indian Residential School. Nie ma pewności czy w innych miejscach Kanady nie ukryto kolejnych mogił. Oba znaleziska zapoczątkowały ataki skierowane na kościół katolicki na terenie Kanady. Aktywiści zdewastowali m.in. wejście do rzymskokatolickiej katedry św. Pawła w Saskatoon.

Placówka w Marieval funkcjonowała przez dziesiątki lat

Początki placówki edukacyjnej sięgają XVIII wieku. Oficjalnie szkołę otwarto 19 grudnia 1898 roku i funkcjonowała aż do 1997 roku, gdy oficjalnie ją zamknięto. Następnie budynek zburzono, jednak nikt nie spodziewał się, że pod ruinami znajdzie się dziesiątki grobów niewinnych dzieci. Indianie w Kanadzie gromadzą się, aby opłakiwać zmarłych w placówkach edukacyjnych. W jednym miejscu zapalono 751 lampek, które mają uhonorować każde dziecko, które zginęło.

Wciąż żyją osoby, które odbyły „edukację” w jej murach. W ich opowieściach przewijają się historie o przemocy, karceniu za używanie rodzinnego języka czy wspomnienia przeróżnych kar, które ich czekały za drobne wykroczenia. Niejednokrotnie też niektóre dzieci „znikały”, a nieoznakowane groby najpewniej są wskazówką, co się z nimi stało.

Na terenie Kanady są prowadzone dalsze wykopaliska archeologiczne. Masowe groby pod szkołą Marieval nie muszą być ostatnie…

Źródła: www.reuters.com, globalnews.ca, noizz.pl, noizz.pl
Fotografie: Twitter, Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij